ارتباط با ما
09392116387

ChatGPT (چت جی پی تی) چیست

چت جی پی تی (Chat GPT) چیست؟ حتماً شما هم همهمه‌ای که در مورد هوش مصنوعی چت جی پی تی به راه افتاده است را شنیده‌اید، مگر این که چند ماه اخیر را در غار گذرانده باشید!

اکثر ما وقتی کودک بودیم (یا حتی همین حالا!) در ذهنمان رؤیای داشتن یک ربات را داشتتیم که کارهایمان را انجام دهد. حالا چت جی پی تی این رؤیا را به واقعیت تبدیل کرده است. به قول فردریک گلدن، چت جی‌پی‌تی ابزاری است که قدرت هوش مصنوعی را در دستان تمام انسان‌ها می‌گذارد.

خب، شاید چت ‌جی‌پی‌تی آن ربات رؤیاهایتان نباشد که خانه‌تان را تمیز کند و ظرف‌هایتان را بشوید، در حالی که شما روی مبل لم داده‌اید و همبرگر گاز می‌زنید! اما به طور قطع می‌تواند برای انجام بسیاری از کارهای روزمره یا شغلی‌تان، دستیار با هوش شما باشد.

خانه‌دار باشید یا شاغل، دانشجو باشید یا دانش آموز، اهل فن باشید یا اهل هنر، در هر حال این ربات قرار است بهترین دوست جدیدتان شود. از این مطلب ساده نگذرید و حتماً تا انتها همراه ما باشید تا باهم بخوانیم این نورسیده دنیای تکنولوژی چیست، چه قابلیت‌هایی دارد و چگونه می‌شود ثبت‌نام کرد.

wht is gpt

هوش مصنوعی چت جی پی تی چیست و چه کسی آن را ابداع کرده است؟

اگر هنوز دقیقاً نمی‌دانید ChatGPT چیست و حس اصحاب کهف را دارید، ما کمکتان می‌کنیم تا در کمتر از چند دقیقه با آن آشنا شوید: در یک کلام، چت‌ جی پی تی «یک ربات هوش مصنوعی مکالمه‌ای» است که می‌تواند تقریباً به هر سؤالی که شما از آن بپرسید پاسخ دهد. یک مغز متفکر کامپیوتری!

جالب است بدانید که نام ChatGPT صرفاً یک نام شانسی نیست که توسعه‌دهنده‌اش (شرکت OpenAI) الابختکی روی آن گذاشته باشد. به این ربات ChatGPT می‌گویند، زیرا این ربات بر اساس مدل یادگیری Generative Pre-trained Transformer که مخفف آن می‌شود GPT کار می‌کند. (معنای این عبارت «تبدیل‌کننده پیش آموزش دیده» است.)

به این معنی که ChatGPT با حجم زیادی از داده‌ها، مانند مقالات و کتاب‌ها، آموزش دیده است؛ در نتیجه بر اساس اطلاعاتی که از آن‌ها به دست آورده است، به سؤالات شما پاسخ می‌دهد.

21 کاربرد خارق‌العاده ChatGPT که شاید ندانید!

این خط و این نشان! به محض این که یک بار هوش مصنوعی چت جی پی تی را در زندگی روزمره‌تان امتحان کنید، معتاد آن خواهید شد. این خلقت خلاق و خوش فکر گاهی برایتان یک معلم دانا می‌شود، گاهی یک مشاور دلسوز، گاهی هم طبع آشپزی‌اش گل می‌کند و در پختن غذاهای خوشمزه به شما کمک می‌کند؛ گاهی نویسنده می‌شود و گاهی هم پشت میز می‌نشیند و برایتان کد می‌نویسد!

مزایای چت جی پی تی چیست؟

بیایید فقط چند مورد از استفاده‌های شگرف این ربات هوشمند و پویا در دیجیتال مارکتینگ و همچنین در زندگی روزمره را با هم بخوانیم. چون کار ما دیجیتال مارکتینگ است، اول می‌رویم سراغ کاربردهای این هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ.

(توصیه: هنگام خواندن این قسمت، فکتان را محکم بگیرید تا از تعجب نیفتد!)

12 کاربرد کار راه اندازِ چت جی پی تی در دیجیتال مارکتینگ!

 1. موضوع بیزینستان را به او بگویید و از او بخواهید که پیشنهادات جذابی برای تولید محتوا، پست اینستاگرام، استوری و… به شما بدهد.
 2. موضوع، سبک و تیترهای مقاله‌تان را به او بدهید و یک مقاله دست اول و داغ و از تنور در آمده را تحویل بگیرید!
 3. موضوع محتوایتان را به او بدهید و از او بخواهید که یک نقشه محتوایی برای شما بنویسد.
 4. محتوا، استراتژی بازاریابی، یا… خودتان را برای این ربات بفرستید و از او بخواهید که نقاط ضعف و قوت کارتان را به شما بگوید.
 5. اگر یک حراج جمعه سیاه در پیش دارید، به چت جی پی تی بگویید: ” یک ایمیل اطلاع رسانی به مخاطبان برای تخفیف جمعه سیاه فروشگاه … (نام فروشگاه) برای من بنویس. در انتهای آن نیز یک دعوت به عمل جذاب و فریبنده بنویس که مخاطب را تشویق به خرید و استفاده از تخفیف کند.”
 6. از هوش مصنوعی چت جی پی تی بخواهید در مورد مخاطبان محصولتان اطلاعات بیشتری به شما دهد و بر اساس این اطلاعات، استراتژی بازاریابی‌تان را بهبود بخشید.
 7. مشخصات محصولتان را به او بگویید و از او بخواهید که متن توضیح صفحه محصولتان را برایتان بنویسد.
 8. از آن برای پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی مرتبط با محصول یا بیزینستان استفاده کنید. اما خودتان هم نتایج را چک کنید تا مطمئن شوید که به‌روزترین کلمات کلیدی را دریافت کرده‌اید.
 9. از او بخواهید که متناسب با نیازتان بهترین ابزارها را برای اهداف بازاریابی‌تان به شما معرفی کند. (مثلاً بهترین ابزارها برای پیدا کردن کلمات کلیدی.)
 10. بخشی از دیجیتال مارکتینگ شامل طراحی سایت و کد نویسی است و Chat GPT در کد نویسی هم دستی دارد! با این ربات کدهای برنامه نویسی را ترجمه کنید، کدهایتان را اشکال زدایی کنید و پیشنهادهایی برای بهبود کدهایتان بگیرید!
 11. موضوع ویدیوی خود را به او بگویید تا برایتان سناریو بسازد!
 12. موضوع پستتان را به او بگویید و بخواهید بهترین هشتگ‌های این پست را برای اینستاگرام به شما بگوید.

البته باید بگوییم که این 12 مورد، فقط چشمه‌ای از هنرهای Chat GPT بود؛ اگر بخواهیم ادامه دهیم، یک لیست بلند بالایی از کاربردهای خواهیم داشت. الکی که نیست، به قول قدیمی‌ها از هر انگشتش یک هنر می‌بارد! می‌خواهید با این ربات هوشمند کارتان در زمینه دیجیتال مارکتینگ را چندین برابر راحت‌تر کنید، سری به مقاله هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ بزنید.

کمیک CHATGPT

11 کاربرد چت جی‌پی‌تی در امور روزمره و توسعه مهارت‌های فردی!

بیایید ببینیم در زندگی روزمره مزایای چت جی پی تی چیست؟ این 11 مورد را حتماً امتحان کنید!

 1. با توجه به موادی که در خانه دارید از او دستور آشپزی بخواهید.
 2. از Chat Gpt بخواهید که در هر موضوعی که مد نظرتان است ایده‌های جالب به شما بدهد و چراغ‌های خاموش فکرتان را روشن کند. (از ایده‌های مربوط به کسب و کار گرفته تا ایده‌هایی برای مطالعه مفید و…)
 3. متن انگلیسی‌تان را به او بدهید و ترجمه‌ای بسیار بهتر از گوگل ترنسلیت دریافت کنید!
 4. آیا در یک موقعیت سخت گیر افتاده‌اید و نمی‌دانید که بهترین واکنش در آن موقعیت چیست؟ شرایط را برای او شرح دهید و کمک فکری بگیرید.
 5. آیا نیاز دارید با شخصی درد و دل کنید اما فرد مورد اعتمادی را دم دست ندارید؟ این هوش مصنوعی مثل یک دوست واقعی به حرف‌های شما گوش می‌دهد.
 6. سطح زبانتان را به آن بگویید (ابتدایی، متوسط، حرفه‌ای) و بخواهید که با شما تمرین مکالمه زبان کند. بدون ترس از قضاوت شدن یا آبروریزی جلوی دیگران!
 7. در دورهمی‌های دوستانه‌تان از او بخواهید که با توجه به تعداد نفراتتان چند بازی هیجان انگیز و جدید را برایتان ابداع کند!
 8. اگر با مسائل سخت ریاضی دست و پنجه نرم می‌کنید، با هوش مصنوعی چت جی پی تی به راه حل برسید.
 9. اگر شغلتان به ایده‌های جدید و جذاب نیاز دارد، از این ربات برای ایده‌پردازی کمک کنید. (مثلاً به عنوان یک معلم، ایده‌های جالب و متفاوت تدریس در مورد مبحث مورد نظرتان را از او بپرسید.)
 10. اگر با کسی از نزدیکانتان به مشکل برخورده‌اید شرایط را برای او توضیح دهید تا چت جی پی مثل یک مشاور دانا شما را راهنمایی کند.
 11. فیلم‌ها یا کتاب‌های مورد علاقه‌تان را به او بگویید تا او کتاب یا فیلمی متناسب با علاقه‌تان را به شما پیشنهاد دهد.

در پاسخ به سؤال مزایای «چت جی پی تی چیست» باید بگوییم که کاربردهای آن به گستردگی فکر شماست! هر کجا احساس کردید که ذهنتان قفل کرده است و به راهنمایی نیاز دارید، یا می‌خواهید یک نفر جرقه‌های خلاقیت را در ذهنتان روشن کند، به سراغ چت جی پی بروید. مطمئنیم که دست خالی باز نخواهید گشت.

اگر می‌خواهید اقیانوس کاربردهای چت جی پی تی را کشف کنید و از آن بهره ببرید، پیشنهاد استثنایی که در انتهای این مطلب ارائه داده‌ایم را از دست ندهید.

CRM یا نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟حتما بخوانید: CRM یا نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

مثل حرفه‌ای‌ها با Chat GPT کار کنید

هوش مصنوعی چت جی پی تی بی شباهت به جادو نیست! ورد را بگویید، چوب جادو را بچرخانید و معجزه را دریافت کنید! در ChatGPT، ورد همان «پرسش یا درخواست» شماست که برایش تایپ می‌کنید؛ چوب جادو هم همان کلید Send یا Enter است که درخواست را برای ربات ارسال می‌کند. یعنی کافی است درخواست یا سؤالتان را برای او بنویسید، Send را بزنید و به سرعت برق و باد پاسختان را بگیرید.

کاربردهای چت جی پی تی

ترفند استفاده حرفه‌ای + یک مثال خارق‌العاده!

یک سوال؟ چرا بعضی‌ها می‌گویند Chat GPT بدردنخور است و جواب‌های درست و حسابی نمی‌دهد ولی بعضی‌ها دارند تمام کارهایشان را با این هوش مصنوعی انجام می‌دهند و جواب می‌گیرند؟

چون آن گروه اول هنوز زبان این هوش مصنوعی را خوب یاد نگرفتند.

خب اجازه دهید یک توصیه مهم به شما بکنیم که باعث می‌شود پاسخ‌های بسیار حرفه‌ای‌تری از این ربات بگیرید:

با ChatGPT واقعاً مثل یک انسان حرف بزنید. انتظار نداشته باشید که این ربات ذهن شما را بخواند. پس هر سؤالی که از او می‌پرسید، آن را به طور دقیق و با جزئیات کامل بپرسید. اگر او نداند که موقعیت شما دقیقاً چیست، چطور انتظار داشته باشید که پاسخ‌های واقعاً مفیدی به شما بدهد؟ سؤال یا درخواستتان را کامل و با جزئیات بنویسید و هر اطلاعاتی که لازم است را درباره خودتان یا موقعیتتان به او بدهید.

برای مثال فرض کنیم من یک معلم ریاضی هستم که می‌خواهم برای درس دادن موضوع جمع و تفریق به کودکان، از ChatGPT ایده بگیرم. متن درخواستم را به این صورت با جزئیات کامل برای او می‌نویسم:

«من یک معلم ریاضی کودکان هستم و می‌خواهم مبحث جمع و توفیق را به کودکان ۷ساله توضیح بدهم. من می‌خواهم با روش‌های جذاب و سرگرم کننده از قبیل بازی، کاردستی و فعالیت‌های جالب این مبحث را به کودکان درس بدهم. لطفاً چند فعالیت جالب به من پیشنهاد بده که بچه‌ها با انجام دادن آن‌ها هم سرگرم بشوند و هم جمع و تفریق را یاد بگیرند.»

اورانوس و نپتون از آنچه فکر می‌کنیم ساخته نشده‌اند - آژانس مدیا و مارکتینگ ردی استودیو بیشتر بخوانید: اورانوس و نپتون از آنچه فکر می‌کنیم ساخته نشده‌اند

خدا می‌داند که هوش مصنوعی چت جی پی تی چه ایده‌های کاربردی و جذابی را به من داد! برای مثال، او پیشنهاد داد که یک بازی به نام «فروشگاه ریاضی» را با کودکان انجام دهم؛ در این بازی، کودکان به فروشگاه فرضی من می‌آیند و اسباب بازی‌هایی را می‌خرند. سپس آن‌ها باید قیمت اسباب بازی‌ها را با یکدیگر جمع کنند. حالا بازی را تغییر می‌دهیم و به کودکان می‌گوییم که آن‌ها باید اسباب بازی‌ها را بفروشند و قیمت هر محصولی که فروخته می‌شود را تفریق (کسر) کنند.

این فقط یکی از ایده‌های بی‌نظیر ChatGPT در این مورد بود! سرتان را درد نیاورم؛ فقط در این حد بگویم که ای‌کاش در زمان تحصیل ما هم ChatGPT وجود داشت و معلمانمان به جای سخنرانی‌های خسته کننده، از آن ایده می‌گرفتند!

تا گوگل هست چرا چت جی پی تی؟

1698010302 956 ChatGPT چت جی پی تی چیست - آژانس مدیا و مارکتینگ ردی استودیو

گوگل عزیز که جای خود دارد و همیشه منبع کامل اطلاعاتی بوده و هست ولی یه تفاوت عمده بین گوگل و چت جی پی تی هست که با یک مثال به شما بگویم.

فرض کنید که یک متن انگلیسی نوشته‌اید که به یک دانشگاه خارجی بفرستید، اما قبل از ارسال می‌خواهید بدانید که متن شما از لحاظ گرامری و ساختار درست است یا نه.

گوگل را باز می‌کنید و درخواستتان را می‌نویسید. گوگل یکسری سایت برای شما نمایش می‌دهد که بیا برو این به سایت‌ها متنت را بده برایت تصحیح کنند. اما همان متن را به ChatGPT بده بگو متن من را از لحاظ گرامری بررسی کن. سه سوت بعد ایرادات متن را به شما می‌گوید.

گوگل برای سوال شما یکسری منابع معرفی می‌کند که جواب شما در آن‌ها وجود دارد. ولی چت جی پی تی جواب را در عرض چند ثانیه ایرادات متن را به شما می‌گوید. البته که هر کدام جای خود دارد! شما برای اینکه یک مطلب را به صورت جامع یاد بگیرید باید فقط بروید سراغ گوگل چون وقت میبرد همه چیز را راجع به یک موضوع از GPT بپرسید.

خب سوال اینجاست که آیا ChatGPT قرار است جای گوگل را بگیرد؟ 

برویم از خودش بپرسیم؛

چت جی پی تی جای گوگل را می‌گیرد؟

خودش می‌گوید که نمی‌تواند جای گوگل را بگیرد چون برای سرچ نت ساخته نشده و سیستمش فرق می‌کند.

آسان‌ترین راه ثبت‌نام در چت جی پی چیست؟ (ثبت نام برای ایرانی‌ها)

نکته‌ای که باید بدانید این است که هنوز هیچ اپلیکیشن رسمی برای نصب چت جی پی تی وجود ندارد. نرم افزارهایی که تحت عنوان نرم افزار ChatGPT و برنامه چت جی پی تی در اینترنت وجود دارند، هیچ کدام نسخه اصلی نیستند.

جستجوی معنایی یا Semantic Search چیست و چه اهمیتی در سئوی سایت دارد؟حتما بخوانید: جستجوی معنایی یا Semantic Search چیست و چه اهمیتی در سئوی سایت دارد؟

راحت‌ترین راه ثبت نام در نسخه اصلی این ربات، این است که روی این لینک کلیک کنید. سپس گزینه Try ChatGPT را بزنید و تمام!

اما از آنجایی که ما ایرانی‌ها همیشه باید برای استفاده ار سرویس‌ها، زحمت بسیار بکشیم و لقمه را دور سرمان بچرخانیم، ثبت‌نام در هوش مصنوعی ChatGPT برای ایرانی‌ها کمی دنگ و فنگ دارد. به‌خاطر تحریم‌ها، ما مجبوریم به وسیله فیلترشکن یک تونل بزنیم و از تحریم‌ها عبور کنیم! اما اگر فیلترشکن ندارید، از سرویس «شکن» استفاده کنید.

پس اجازه دهید مراحل ثبت نام در هوش مصنوعی چت جی پی تی برای ایرانی‌ها را قدم به قدم مرور کنیم…

 1. فیلترشکنتان را فعال کنید یا وارد سرویس «شکن» شوید.
 2. در صورتی که از سرویس «شکن» استفاده می‌کنید، تنظیماتی که در سایتِ «شکن» گفته شده است را برای دستگاهتان نصب کنید.
 3. سایت openai.com را باز کنید.
 4. بر روی دکمه Try ChatGPT کلیک کنید.

و تمام!

محدودیت‌های چت جی پی تی چیست؟ افشای پشت پرده!

اگر انسان که اشرف مخلوقات است جایزالخطاست، پس از ربات‌های بی‌گناه چه انتظاری است؟

اگرچه قدرت هوش مصنوعی ChatGPT باعث می‌شود دهان‌ها از تعجب باز بمانند، اما ماهیت واقعی آن را فراموش نکنید. چت جی پی یک موتور جستجو نیست؛ پس طبیعتاً قابلیت جستجو کردن اینترنت را ندارد؛ در عوض، این ربات از اطلاعاتی که با آن‌ها آموزش دیده است برای پاسخ دادن به شما استفاده می‌کند. پس طبیعی است که گاهی جای خطا هم وجود داشته باشد.

پس همیشه پاسخ‌هایی که از این ابزارِ کار راه انداز می‌گیرید را یک دور خودتان نیز مرور کنید و در صورت نیاز اصلاحاتی را در آن به وجود آورید. در یک کلام، از قدرت نامحدود ربات‌ها استفاده کنید، اما چاشنی درایت انسانی را هم به آن اضافه کنید! (و نتیجه ورای تصورتان خواهد شد!)

 

پادشاهِ هوش مصنوعی را به خدمت خود بگیرید! یک پیشنهاد استثنایی!

قصه ما به سر رسید اما قابلیت‌های هوش مصنوعی چت جی پی تی به پایان نرسید! در این مطلب ما جلوه‌ای از شگفتی‌های هوش مصنوعی چت جی پی را برایتان فاش کردیم؛ اما ماجراجویی هنوز ادامه دارد. رمز و رازها و ترفندهای بیشتری در دوره هوش مصنوعی آکادمی نوین منتظر افرادی است که می‌خواهند استاد هوش مصنوعی شوند و این پادشاه دنیای تکنولوژی را کاملاً به خدمت خود بگیرند.

از آموزش دقیق و مرحله به مرحله کاربردها، تا ترفندهای حرفه‌ای و راه‌های کسب درآمد، همه و همه در این دوره منتظر شماست. به یاد داشته باشید که هنوز بسیاری از افراد در ایران پا به جهان هوش مصنوعی نگذاشته‌اند؛ پس امروز این دوره را با قیمت استثنایی دریافت کنید و جزو اولین افرادی باشید که پرچمشان را در کره چت جی پی تی بالا می‌برند!

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آژانس مدیا و مارکتینگ ردی استودیو
سبد خرید
empty basket

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.