یوتیوب با بیش از 2 میلیارد کاربر ثبت‌نام شده، برترین پلتفرم ویدیویی در کل دنیا معرفی شده است. بسیاری از مشاغل در حال حاضر از آن برای بازاریابی ویدیویی (Video Marketing) استفاده می‌کنند. درآمد از یوتیوب برای همه مردم دنیا یک ویژن برای کسب درآمد در دنیای دیجیتال است. احتمالا اصطلاح “دانشگاه یوتیوب” به گوشتان خورده است، دلیل این نامگذاری این است که عده زیادی از محتواهای منتشر شده در یوتوب برای آموزش یا اطلاعات مفید استفاده می‌کنند. بنابراین این پلتفرم در لحظه می‌تواند یک پلتفرم آموزشی و بازاریابی باشد. سازندگان محتوا، اینفلوئنسرها و شرکت‌ها هر روز درآمد زیادی در YouTube به دست می‌آورند. اما مقدار دقیق آن بر اساس عوامل متعددی متفاوت است. در این مقاله کسانی را که علاقمند به راه اندازی کانال یوتیوب هستند، به طور کامل راهنمایی کرده‌ایم.

هنوز در این دنیا افراد بدبین زیادی وجود دارند که باور ندارند می توان از اینترنت درآمد کسب کرد. در واقعیت، داستان‌های موفقیت بسیاری از افراد را می‌شنویم که ثروت خود را از طریق فعالیت‌های اینترنتی به دست آورده‌اند. یوتیوب تنها یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به یک مخاطب اینترنتی تبدیل شوید، و اگر خوش شانس باشید، یک میلیونر اینترنتی باشید. لازم به ذکر است که در این مقاله یک محاسبه‌گر که مانند سایت محاسبه درامد از یوتیوب عمل می‌کند، قرار داده‌ایم که میزان درآمد از آن را حساب کنید. پس از محاسبه درآمد یوتیوب مطمئنا شگفت‌زده می‌شوید که یوتیوب چقدر پول میدهد.

محاسبه میزان درآمد ویو ویدئو در یوتیوب

در بخش زیر می توانید قیمت ویو در یوتیوب را به صورت تخمینی محاسبه کنید:

میزان درآمد واقعی یوتیوبرها چقدر است؟

 • سرویس AdSense گوگل تقریبا 68% درآمد خود را به یوتیوبرها پرداخت می‌کند. یعنی به ازای هر 100 دلار 68 دلار به صاحب کانال در یوتیوب پرداخت می‌شود. برای آشنایی کامل با Google AdSense به مقاله سرویس گوگل ادسنس مراجعه کنید.
 • نرخ های واقعی که یک تبلیغ کننده می پردازد، معمولا بین 0.10 تا 0.30 دلار برای هر بازدید متفاوت است، اما به طور متوسط 0.18 دلار در هر بازدید است.
 • به طور متوسط، کانال YouTube می‌تواند 18 دلار به ازای هر 1000 بازدید از تبلیغات دریافت کند. این معادل 3 تا 5 دلار در هر 1000 بازدید ویدیو است.

در این پست به نحوه کسب درامد از یوتیوب پرداختیم. مطمئنا علاقمندید که بدانید، یوتیوبرها چقدر درآمد دارند؟

همانطور که می‌دانید، یوتیوب از قدیمی‌ترین و پربازدیدترین رسانه‌های اجتماعی است که امکان درآمدزایی را در اختیار کاربران خود قرار داده‌است. اما می‌توان گفت هنوز هم افراد زیادی هستند که با وجود این که پتانسیل تولید محتوا برای این رسانه و درآمدزایی از آن را دارند، تصور دقیقی از درامد از یوتیوب، ندارند.

اغلب افراد یوتیوب را مکانی برای اتلاف وقت برای تماشای کلیپ‌ها و یا جدیدترین موزیک ویدیوها می‌دانند. برای دیگران این مکانی برای بارگذاری و به اشتراک گذاری فیلم ها از کنسرت ها، یک رویداد خبرساز یا حتی رویدادهای خانوادگی با دوستان آنلاین است. اما گروه کوچکتری از افراد را کسانی تشکیل می دهند که یوتیوب را به عنوان بخش اصلی استراتژی درآمد آنلاین خود در نظر می گیرند.

کسب درآمد با یوتیوب آسان است، اما کسب درآمد دلاری به میزان زیاد در این پلتفرم می تواند یک چالش باشد. ما در پایان این مقاله صفر تا صد نحوه ی محاسبه درآمد یوتیوب و میزان درآمدزایی به صورت متوسط را ارائه می دهیم.

مراحل کسب درامد از یوتیوب

قبل از این که به نحوه محاسبه درآمد در یوتیوب بپردازیم، بهتر است گام‌های اساسی و لازم برای شروع کسب درآمد از یوتیوب را مرور کنیم.

 1. فعالسازی google AdSense برای کانال یوتیوب
 2. اشتراک‌گذاری ویدیو
 3. دریافت وجوه از ادسنس

در ادامه هرکدام از این مراحل را باهم به طور کاکمل بررسی می‌کنیم.

1- فعال کردن AdSense برای یوتیوب

اولین قدم بعد از ساخت حساب کاربری و کانال یوتیوب برای کسب درآمد، فعال کردن قابلیت درآمدزایی از حساب کاربری است. برای فعال کردن این قابلیت، هم باید راهنماهای تبلیغاتی یوتیوب را بپذیرید و هم باید شبکه تبلیغاتی AdSense را برای خود فعال کنید. شبکه تبلیغاتی AdSense از محصولات کمپانی گوگل است که به کمک آن می‌توانید با گنجاندن تبلیغات در محتوای خود به کسب درآمد بپردازید. بنابراین برای درآمدزایی از یوتیوب، باید حساب کاربری ادسنس داشته باشید.

نکته: با وجود این که در کشور ما دسترسی به بعضی از امکانات گوگل تحت تحریم است، اما باز هم روش‌هایی برای فعال کردن حساب ادسنس و کسب درامد از یوتیوب برای یوتیوبرهای داخل ایران وجود دارد.

2- بارگذاری ویدئو

مرحله بعدی برای کسب درآمد از یوتیوب، بارگذاری ویدئو در حساب کاربری یوتیوب است. لازم به ذکر است که ویدئوهایی که قرار است برای محتوای کانال خود بارگذاری کنید را می‌توانید در برنامه هایی مثل Adobe Premiere یا iMovie ادیت کنید. همچنین می‌توانید نسخه خام ویدئو را آپلود کرده و از ادیتور یوتیوب برای ویرایش آن استفاده کنید.

3- دریافت درآمد از AdSense

وقتی حساب ادسنس خود را به حساب یوتیوب خود متصل می‌کنید، در واقع مجوز دریافت درآمد ماهانه هر ویدئو را دریافت می کنید. بنابراین هر زمان که به اندازه 100 دلار درآمد کسب کنید، گوگل آن مبلغ را به حساب بانکی تان واریز خواهد کرد.

لازم به ذکر است که می توانید درآمد خود را از طریق واریز مستقیم و یا به صورت چک دریافت کنید. واریز مستقیم در همه کشورها در دسترس نیست؛ اما سریع‌ترین روش برای دریافت درآمد است که هزینه‌ای هم ندارد.

نکته: اگر یوتیوبر در ایالات متحده آمریکا مستقر باشد و درآمد او از یوتیوب بیش از 600 دلار در سال باشد، گوگل فرم 1099 را برای او صادر می‌کند که طبق این قانون، یوتیوبر ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد خود می‌شود.

محاسبه درامد در یوتیوب

چه فاکتورهایی باعث افزایش درآمد یوتوب می‌شوند؟

وقتی ویدئوهای خود را در یوتیوب بارگذاری می‌کنید، حالا نوبت آن است که کانال خود را به دیگران معرفی کنید تا تعداد دنبال‌کننده‌های کانالتان و همینطور تعداد بازدید (View) ویدئوهایتان بالا برود. هر چه تعداد این دو فاکتور بیشتر باشد، درامد از یوتیوب هم بیشتر خواهد بود.

فراموش نکنید که اگر از تعداد بازدید ویدئوهایتان راضی نیستید، سعی کنید خلاق باشید. به علاوه سعی کنید موضوعات خاص‌تر را انتخاب کنید. گاهی اوقات اگر یک جامعه محدودتر را به طور ویژه هدف قرار دهید و محتوای با کیفیتی برای همان جامعه تولید کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

پس توجه داشته باشید وقتی در کسب درآمد از یوتوب موفق خواهید شد که علاوه بر استمرار دارای محتوای خلاق هم باشید. برای تولید محتوای خلاق در یوتیوب باید به صورت کامل جامعه هدف خود را بشناسید.

نحوه محاسبه درآمد از یوتیوب

و اما می‌رسیم به بحث اصلی این مطلب، یعنی نحوه محاسبه درآمد در یوتیوب. قانون کلی گوگل برای نحوه محاسبه درآمد در یوتیوب در حال حاضر به این صورت است که 68% درصد از درآمد AdSense به یوتیوبر تعلق می‌گیرد و باقی آن متعلق به گوگل است. به طور کلی محدوده درآمد از تبلیغات در یوتیوب، به ازای هر یک بازدید (View)، بین 1.10 تا 0.30 دلار است. میانگین این محدوده با توجه درآمدی که یوتیوبرها تا به حال داشته‌ اند، در حدود 0.30 دلار برای هر یک بازدید است.

بنابراین با توجه به نرخ‌ هایی که برای نحوه محاسبه درآمد در یوتیوب ذکر کردیم، به طور میانگین هر 1000 بار پخش یک تبلیغات در یوتیوب، درآمدی در حدود 18 دلار خواهد داشت. اما دقت کنید که تبلیغات فقط در بعضی از ویدئوهای یوتیوب پخش می‌شوند و در هر بار پخش ویدئو، تبلیغات وجود ندارد. بنابراین باید گفت که به ازای هر 1000 بار بازدید از یک ویدئو، درآمدی در حدود 3 تا 5 دلار کسب خواهد شد.

نکته: فراموش نکنید که قوانین گوگل ممکن است هر چند وقت یک بار تغییر پیدا کنند. بنابراین نرخ‌هایی که در این مطلب به آنها اشاره می‌کنیم، مربوط به حال حاضر است. برای مثال در سال 2013 مبلغی در حدود 55% از درآمد تبلیغات، متعلق به یوتیوبر بود که این درصد در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.

قوانین محاسبه درآمد یوتیوب

بالاتر به قانون کلی نحوه محاسبه درآمد در یوتیوب اشاره کردیم. اما قوانین دیگری هم در این زمینه وجود دارند که باید بدانید. به طور کلی نرخ محاسبه درآمد در یوتیوب، به صورتCMP  (یعنی هزینه به ازای هر هزار بازدید) حساب می‌شود. اما بعضی از آگهی‌ها نیز هزینه را به صورت CPC (یعنی هزینه به ازای هر کلیک) حساب می‌کنند. یعنی در نوع تبلیغات CPC، فقط بازدیدکنندگانی که روی تبلیغات کلیک می‌کنند، جزو آن 1000 مورد حساب می‌شوند.

اما همانطور که می‌دانید، طبیعتاً درصد کمتری از مخاطبان روی تبلیغات کلیک می‌کنند. حتی در نوع پرداخت CMP هم هر بیننده باید حدود 30 ثانیه تبلیغات را تماشا کند (یا در ویدئوهای کوتاه، حدوداً نیمی از تبلیغات را نگاه کنند).

در هر صورت بنا به اینکه قانون تبلیغات مد نظر CMP است یا CPC، درآمد شما در حساب AdSense ذخیره شده و زمانی که به 100 دلار برسد، برای شما واریز خواهد شد.

نکته 1: نرخ درآمد از ویوهای یوتیوب یک مقدار ثابت نیست! بلکه بسته به محتوای ویدئو ممکن است پایین‌تر یا بالاتر از عدد میانگین باشد.

نکته 2: ویدئوهایی که در آن‌ها از موزیکی استفاده شده که حق کپی رایت آن متعلق به فرد دیگری است (یعنی متعلق به شخص یوتیوبر نیست)، نمی‌توانند از تبلیغات درآمدی داشته باشند.

درآمد کانال‌های یوتیوب بر اساس تعداد دنبال کننده ها

شاید بپرسید که در شروع کار تولید محتوا در یوتیوب، انتظار چه درآمدی را می‌توانیم داشته باشیم؟ از لحاظ تئوری از لحظه ساخت کانال در یوتیوب می‌توانید درآمد داشته باشید. اما این فرآیند در عمل طولانی‌تر خواهد بود. چرا که شما هنوز در این حوزه تازه‌کار محسوب می‌شوید و احتمالاً تعداد دنبال کننده‌ها و تعداد بازدیدهای ویدئوهای شما کم است. اما طبیعتاً برای رسیدن به آن هدف نهایی، باید از همین نقطه شروع کنید.

به طور کلی کانال‌های یوتیوب در هر دوره‌ای بسته به تعداد سابسکرایبرها (دنبال کننده‌ها) و تعداد بازدید ویدئوها، در سطوح گوناگونی دسته‌بندی می شوند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

درآمد یوتیوب برای افراد مبتدی

بر اساس استانداردهای یوتیوب، کانالی که حدوداً 20.000 دنبال‌کننده داشته باشد، مبتدی محسوب می‌شود. بنابراین این کانال احتمالاً یا درآمدی از یوتیوب نخواهد داشت و یا درآمد او ناچیز خواهد بود. در این مرحله باید تمرکز بیشتری بر معرفی کانال خود به مخاطبان داشته باشید و برای تولید محتواهای جذاب و گیرا و افزایش اعتبار خود نیز بیشتر تلاش کنید. فراموش نکنید که سخت‌ترین دوره برای یک کانال یوتیوب، همین بازه زمانی است.

فراموش نکنید که حتی PewDiePie که در حال حاضر یکی از موفق‌ترین یوتیوبرهاست، وقتی در سال 2010 اولین ویدئوی خود را منتشر کرد، کاملاً ناشناس بود.

در جدول زیر درآمد PewDiePie از یوتیوب به طور حدودی از سال 2010 تا سال 2016 تخمین زده شده است.

درآمد PewDiePie از یوتیوب به طور حدودی از سال 2010 تا سال 2016

می توان گفت در این مرحله، بهتر است بیشتر به فکر شناخته شدن کانال خود و ارتقای کیفیت محتواهایتان باشید تا کسب درآمد. چرا که با تحقق این ویژگی‌ ها، درآمد هم خواهید داشت.

درآمد یوتبوبرهای متوسط

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد بپرسید هر 1000 بازدید در یوتیوب چقدر درامد دارد؟ در جواب این پرسش باید گفت، وقتی تعداد سابسکرایبرهای یک کانال به یک یا چند میلیون برسد، درآمد این کانال در سطح قابل قبول و متوسط رو به بالا قرار می گیرد. در حال حاضر چیزی در حدود 2000 کانال یوتیوب هستند که دنبال‌کننده‌های آنها بیشتر از یک میلیون نفر است.

برای تخمین درآمد این دسته از کانال‌ها، تصور کنید یکی از این کانال‌ها در هفته دو ویدئو منتشر می‌کند. هر یک از این ویدئوها نیز حدوداً 1.000.000 بازدید می گیرند. پرداختی Adsense نیز به ازای هر 1000 بازدید 18 دلار است. بنابراین درآمد یوتوب یک هفته این کانال به این صورت خواهد بود:

دلار 36000  = 2 x  1000 x (دلار) 18

درآمدزایی از یوتیوب به صورت پیشرفته

زمانی که تعداد سابسکرایبرهای یک کانال به بیش از 10 میلیون نفر برسد (که طبیعتاً کار راحتی نخواهد بود)، این کانال در دسته کانال‌ های حرفه‌ای و سطح بالا قرار می‌گیرد. درآمد یوتیوب برای این گروه از کانال ها حدوداً بین 2 میلیون دلار تا 12 میلیون دلار در سال خواهد بود.

فاکتورهای افزایش درآمد از یوتیوب

یوتیوبرها برای دریافت حقوق از یوتیوب به چه تعداد بازدیدی نیاز دارند؟

شرایط کسب درامد از یوتیوب به این صورت است که برای دریافت آن باید 100 دلار یا بیشتر از آن در حساب Google AdSense خود داشته باشید. برای مثال، فرض کنید که شما صاحب یک کانال هستید که به ازای هر 1000ویو 5 دلار دریافت می‌کنید، در این صورت باید حداقل حدود 20000  بازدید را داشته باشید.

لازم به ذکر است که در ابتدا برای اینکه در گروه شرکای یوتیوب به حساب بیایید باید کانال شما از شرایط زیره بهره‌مند باشد:

 • حداقل 1000 نفر کانال شما را دنبال کنند.
 • حداقل در یک‌سال گذشته 4000 ساعت ویدیوهای شما دیده شده باشد.
 • به شرایط و ضوابط یوتیوب متعهد شده و آن را امضا کرده باشید.
 • حساب Google AdSense داشته باشید.

چرا درامد از یوتیوب من کاهش یافته است؟

کاهش درآمد یوتیوب می تواند علل مختلفی داشته باشد. یکی از آنها نوع محتوای شماست. دقت کنید که اگر محتوای شما جذاب و مفید نباشد، بیننده ای هم نخواهد داشت. ویدئوهای تولیدی شما باید در موضوعاتی باشد که افراد به آن علاقه مندند و از طرف دیگر، شیوه ارائه آن نیز باید جذاب باشد. محتوای شما نباید فقط برای گروه کوچکی از افراد جذاب و مفید باشد، بلکه باید بتواند رضایت طیف وسیعی از مخاطبان را جلب کند.

یکی دیگر از علل نیز می تواند فصلی بودن محتوای شما باشد، مثلا ویدئویی که در خصوص یک رویداد خاص در یک تاریخ مشخص باشد، احتمالا در فصول دیگر بیننده کمتری دارد. حتما سعی کنید محتواهایی برای تمام فصول تولید کنید.

حتما چک کنید که تبلیغات روی ویدئو برداشته نشده باشد. ممکن است حق داشتن تبلیغ روی ویدئوی شما برداشته شده باشد.

چگونه در کسب درآمد از یوتیوب موفق باشیم؟

درآمد یوتیوب برای خیلی از فعالین این حوزه (بنا به نوع فعالیت و تعداد بازدید) برابر با مقداری بسیار کم و یا حتی صفر است. اما در مقابل بسیاری از یوتیوبرها هستند که درآمد قابل قبولی از یوتیوب دارند. علاوه بر این دو گروه، دسته دیگری هم هستند که از انتشار ویدئوهای خود در یوتیوب درآمد فوق العاده ای کسب می کنند که البته تعداد این گروه کمتر از دو گروه دیگر است.

می توان گفت در فرآیند کسب درامد از یوتیوب، سخت ترین درآمد، اولین دلار است!ً چرا که از آن به بعد فقط کافیست کاری کنید که افرادی بیشتری محتوای شما را ببینند و افراد بیشتری هم روی تبلیغاتی که در ویدئو پخش می شود، کلیک کنند.

هر چه افراد بیشتری روی تبلیغات نشان داده شده در ویدئو شما کلیک کنند، سطح کار شما بالاتر خواهد رفت. حتی ممکن است برندها و کسب و کارها تمایل داشته باشند که تبلیغات خود را به شما بسپارند.

کسب درآمد از یوتیوب با بازاریابی دیجیتال

لازم است یادآوری کنیم که علاوه بر دریافت هزینه از خود یوتیوب، می توانید شخصاً به تبلیغات در یوتیوب پرداخته و کسب درآمد کنید. این نوع از بازاریابی یکی از بسترهای اصلی در دیجیتال مارکتینگ است. به عنوان مثال اگر موضوع نقد و بررسی انواع گوشی های موبایل را انتخاب می کنید، می توانید به یک مرکز فروش موبایل پیشنهاد همکاری دهید. به این صورت که در ویدئوی خود به نقد و بررسی محصولات آن فروشگاه بپردازید و آن فروشنده را هم در ویدئوی خود معرفی کنید. این نوع کسب درآمد، به خصوص برای کانال های متوسط می تواند روش بسیار مناسبی باشد.

دراولین قدم درآمد از کانال یوتیوب چقدر خواهد بود؟

با قرار دادن اولین ویدیو در YouTube، بعید است که چیزی به دست آورید. شما یک نوپا هستید، و مطمئناً با اینفلوئنسر ها فاصله زیادی دارید. با این حال، همه باید از پایین شروع کنند. فراموش نکنید که همه یوتیوبرها در ابتدای راه ناشناخته بودند ولی با تولید ویدیوهای خلاقانه به صورت مستمر موفق شدند.

همانطور که در ابتدا درباره محاسبه درآمد از یوتیوب گفتیم، تا زمانی که ترافیک برای کانال خود ایجاد نکنید، بعید به نظر می رسد که به درامد برسید – منظورم از ترافیک، ترافیک واقعی از سوی افرادی است که ویدیوهای شما را تماشا می کنند، نه با استفاده از روش میانبر بازدید میاورند.

شرایط کسب درآمد از یوتیوب بر اساس تبلیغات CPM و CPC

اگرچه برخی از تبلیغات CPM (هزینه در هزار بازدید) هستند، اما بسیاری از آنها CPC (هزینه به ازای هر کلیک) هستند. برای اینکه بتوانید از تبلیغات CPC چیزی به دست آورید، به یک بیننده نیاز دارید که روی تبلیغ کلیک کند. در واقع، تنها درصد کمی از بینندگان شما، روی تبلیغات اطراف ویدیوهای شما کلیک می کنند. حتی تبلیغات CPM در خود ویدیو به چیزی بیش از یک نگاه گذرا نیاز دارند. برای اینکه برای پرداخت محاسبه شود، بیننده باید حداقل 30 ثانیه آنها را تماشا کند (یا نصف تبلیغ برای یک ویدیوی بسیار کوتاه). به این فکر کنید که چند نفر در ابتدای یک ویدیو از تبلیغ عبور می کنند و در نتیجه احتمال پرداخت به کانال را از بین می برند.

پردرآمدترین یوتیوبرها و میزان درآمد از یوتیوب آنها

رایان کاجی پردرآمدترین یوتیوبر است. اما تعداد زیادی نام بزرگ دیگر نیز وجود دارند که در یوتیوب کسب درآمد می کنند. در اینجا برخی از افراد برتر آورده شده است:

 • جفری استار، 15 میلیون دلار: استار از طریق ویدیوهای آرایشی و سبک زندگی در یوتیوب و همچنین خط آرایش خودش درآمد کسب می کند.
 • دانیل میدلتون، 16.5 میلیون دلار: کانال DanTDM میدلتون دارای تفسیر بازی های ویدیویی محبوب است.
 • مارک فیشباخ، 19.5 میلیون دلار: کانال محبوب Markiplier بازی های ویدیویی محبوب را تجزیه می کند.
 • ایوان فونگ، 11.5 میلیون دلار: کانال VanossGaming Fong با ارسال ویدیوهای بازی خنده دار با دوستان، مشترکین و بازدیدکنندگان را به ارمغان می آورد.
 • آناستازیا رادزینسکایا، 18.5 میلیون دلار: کانال این کودک شش ساله، مجموعه‌ای از ویدیوها را برای کودکان در سراسر جهان ارائه می‌کند.
 • Dude Perfect، 23 میلیون دلار: این کانال دارای پنج برادر است که با شمشیرهای اسباب بازی، اسلحه، و وسایل ورزشی، شیرین کاری را کامل می کنند.
 • لوگان پل، 10 میلیون دلار: درآمد پل در طول سال ها کاهش یافته است. اما او هنوز از وبلاگ های شخصی پول می آورد. او در ابتدا در Vine که اکنون از بین رفته است به بدنامی دست یافت.
 • جیک پل، 10 میلیون دلار: برادر لوگان، جیک، کانال و محبوبیت مشابهی با Vine دارد.
 • PewDiePie، 13 میلیون دلار: کمدین سوئدی این کانال پر از برنامه های کمدی و محتوای بازی را اداره می کند.

آیا احتمال بسته شدن دائمی کانال یوتیوب وجود دارد؟

پلتفرم یوتیوب نیز مانند هر پلتفرم دیگری قوانین مخصوص به خود را دارد که اگر از این قوانین تخطی کنید، کانال شما بسته خواهد شد. قوانین یوتیوب در دسترس تمامی کاربران است. این پلتفرم دارای ربات‌های هوشمندی است که مرتبا محتوای به اشتراک گذاشته شده توسط کاربران را بررسی می‌کند. به علاوه گزارش‌های ارائه شده توسط سایر کاربران نیز مورد توجه این پلتفرم خواهد بود.

به بهانه این سوال بد نیز دلایل بسته شدن کانال یوتیوب را به شکل کامل توضیح دهیم. به طور کلی بسته شدن کانال یوتیوب پنج دلیل اصلی دارد. این دلایل عبارتند از:

۱. اخطارهای Community guideline

این اخطار ها مربوط به انتشار محتواهایی است که با قوانین یوتیوب مغایرت دارد.  قوانین به شکل واضح در هنگام ایجاد کانال یوتیوب برای شما توضیح داده شده‌ و تک تک این موارد در آن نوشته شده است. از مهمترین محتواهایی که ممنوعیت دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 محتوای جنسی

بر اساس قوانین یوتیوب نشر محتواهای جنسی در این پلتفرم ممنوع است. بنابراین اگر قصد انتشار چنین ویدئوهایی را دارید، نباید از پلتفرم یوتیوب استفاده کنید. چون کانال شما مسدود خواهد شد.

 محتوای حاوی خشونت

انتشار محتوای ترسناک و خشونت آمیز در یوتیوب ممنوع است. بنابراین اگر بسته به موضوع کانال خود باید چنین محتوایی را منتشر کنید، حتما ابتدای ویدئو بنویسید که این محتوا دارای صحنه‌های خشونت آمیز است و کاربر را از آنچه خواهد دید آگاه کنید. به علاوه شما نباید در ویدئوهای خود به هیچ وجه افراد را به انجام کارهای خشونت آمیز تشویق کنید.

 محتوای مضر یا خطرناک

انتشار محتوایی که افراد، مخصوصاً کودکان را تشویق به انجام کارهای خطرناکی یا غیرعاقلانه تشویق کند در یوتیوب ممنوع است. بنابراین کانال های حاوی چنین محتوایی بسته می‌شود.

 نفرت پراکنی

هرگونه محتوایی که با هدف نفرت پراکنی در مورد یک گروه خاص منتشر شود، ممنوع است. برای مثال محتوایی با موضوعات نفرت پراکنی در مورد جنسیت، سن، ملیت یا قومیت خاص، مذهب، ناتوانی‌های جسمانی و یا هویت جنسی و گرایش های جنسی؛ ممنوع است.

 آزار و اذیت و ایجاد مزاحمت‌های سایبری

اگر به هر نحوی محتوای منتشر شده توسط شما حاوی مزاحمت برای شخص یا گروه خاصی باشد و در آن نظرات توهین آمیز نسبت به افرادی منتشر شود و یا از هک استفاده کنید. قطعاً کانال شما مسدود می‌شود.

 اسپم یا اطلاعات گم راه کننده و کلاهبرداری

وقتی شما یک محتوای مشکل‌دار منتشر می‌کنید، کاربرانی که این محتوا را مشاهده می‌کنند به یوتیوب گزارش می دهند. گزارش اسپم یا هرزنامه، می‌تواند موتور جستجوی یوتیوب را از محتوای نامناسب شما آگاه کند. وقتی تعداد زیادی از بازدیدکنندگان این کار را انجام دهند. شما از طرف یوتیوب اخطار دریافت می‌کنید.اگر این اخطار سه مرتبه تکرار شود، کانال شما بسته خواهد شد.

محتواهای دیگر مثل ترویج استفاده از اسلحه و مواد منفجره و اذیت و آزار کودکان یا هر محتوای غیر اخلاقی دیگری نیز در دسته محتواهای ممنوعه یوتیوب است و قطعاً با کانال منتشر کننده آن برخورد می‌شود.

۲. رعایت نکردن قوانین کپی رایت

قوانین کپی رایت در کشورهای خارجی بسیار سفت و سخت هستند. بنابراین شما نمی‌توانید از عکس، موسیقی یا ویدیو های دیگران در محتوای خود بدون اجازه آنها استفاده کنید.

اگر سه بار این کار را انجام دهید، پس از دریافت اخطاریه سوم، یوتیوب کانال شما را مسدود می‌کند.

موتور جستجو یوتیوب یک سیستم رباتی به نام content id calm  دارد. این سیستم می تواند به طور خودکار ویدئوهایی که در یوتیوب منتشر می‌شود را بررسی کرده و اگر متوجه عدم رعایت قانون کپی رایت شود، حتماً به شما اخطار می‌دهد. گاهی به علت کوچک بودن خطای شما، تذکری دریافت نمی‌کنید اما بعد از این زیر ذره‌بین یوتیوب قرار خواهید گرفت و از این به بعد محتواهای شما با دقت بیشتری چک می‌شود. پس مراقب باشید تا از تکه‎های فیلم‌ها، سریال‌ها و موسیقی‎ها حتی به اندازه کوتاه  در ویدئوهای خود بدون اجازه استفاده نکنید.

3. خرید سابسکرایب و بازدید فیک

همانطور که قبلا گفته شد، سابسکرایب و بازدید فیک نه ‌تنها برای کانال شما موفقیتی را به ارمغان نمی‌آورد، بلکه باعث بسته شدن کانال شما خواهد شد.

4. درخواست از بینندگان برای کلیک روی تبلیغات

فراموش نکنید که شما اجازه ندارید از بینندگان ویدئوی خود بخواهید که روی تبلیغات کلیک کنند. اگر چنین درخواستی در ویدئویی شما دیده شو،د منجر به مسدود شدن کانال شما خواهد شد.

۵.  کلیک روی تبلیغات ویدئویی خود

این هم یک قانون سختگیرانه دیگر از یوتیوب است.  برای اینکه نتوانید این موتور جستجو را به اشتباه بیندازید حق ندارید روی تبلیغات ویدئویی خود کلیک کنید. کلیک کردن روی تبلیغات ویدیویی شخصی باعث بسته شدن کانال شما می‌شود.

هنگام شروع کار، در مورد درآمد YouTube واقع بین باشید!

همه یوتیوبرها پول در نمی آورند. قبل از اینکه حتی به کسب درآمد فکر کنید، باید سابسکرایب و بازدیدهای خود را افزایش دهید. با این حال، برخی از یوتیوب‌برها هستند که درآمد میلیونی دارند. در واقع، رایان کاجی، پردرآمدترین سال 2020، در سال گذشته 29.5 میلیون دلار درآمد کسب کرد. با این حال، اکثر آنها به طور قابل توجهی کمتر از آن درآمد دارند. میانگین کانال با یک میلیون مشترک حدود 60000 دلار در سال درآمد دارد.

چشم انداز دیجیتال در یوتیوب بسیار رقابتی است. با آپلود 300 ساعت ویدیو در هر دقیقه، متمایز شدن از دیگر افراد ممکن است دشوار باشد.

از آنجایی که گرفتن فالوور بسیار دشوار است، بسیاری از یوتیوب‌برها در تولید محتوا با مشکل مواجه می شوند. در واقع، اکثر کاربران یوتیوب بیشتر از خط فقر ایالات متحده درآمد نخواهند داشت.که حدود 12000 دلار است. حتی افرادی که دنبال کنندگان قابل توجهی دارند نیز برای کسب درآمد مناسب تلاش می کنند.

اگرچه ممکن است پست کردن چند ویدیو و منتظر ماندن برای بازدیدها بدون دردسر به نظر برسد، اما به تلاش بیشتری نیاز دارد. نکته کلیدی این است که مطمئن شوید زمانی را اختصاص می دهید تا یاد بگیرید چه چیزی برای افزایش دنبال کننده و ایجاد ویدیوهای تأثیرگذار به طور مداوم لازم است.

در نهایت چگونه می‌توان از یوتیوب درآمد داشت؟

در حالت کلی در دنیای امروزی افراد و مشاغل از طریق تبلیغات یوتیوب میلیون ها دلار درآمد کسب می کنند، با این حال جالب است بدانید که گوگل 45 درصد درآمد از تبلیغات ویدئویی را نیز به دست می آورد. با این وجود یوتیوب یک پلتفرم عظیم است و بعد از گوگل دومین موتور جستجوی بزرگ جهان است. اگر مزایای دسترسی به مخاطبان بزرگ یوتیوب و داشتن گوگل در ساخت بیشترین بخش های ساخت شبکه تبلیغاتی بیشتر از هزینه ها و خطرات آن است، این سیستم عامل منبع خوبی برای کسب درآمد است. برای تعیین میزان درآمد شما نیز موارد و عوامل بسیار زیادی دخیل هستند و نمی توان به طور دقیق گفت، با این حال به صورت تقریبی می توان گفت که به ازای هر 1000 نفر بازدید 18 دلار دریافت خواهید کرد.

یوتیوب می تواند یکی از پردآمدترین منابع، به خصوص برای فریلنسرها باشد. در حال حاضر نیز افراد یا کسب و کارهای زیادی هستند که از طریق تبلیغات در یوتیوب میلیون‌ ها دلار درآمد کسب می کنند. اما این نکته را هم نمی توان نادیده گرفت که کسب درآمد از پلتفرمی که دائماً توسط شرکت دیگری کنترل می شود، ریسک هایی هم به همراه دارد. به عنوان مثال، این احتمال وجود دارد که با تغییر در الگوریتم‌ های جست و جوی گوگل، یک محتوا به حاشیه رانده شود.

اما در هر صورت یوتیوب یک پلتفرم محبوب و دومین موتور جست و جوی قدرتمند بعد از گوگل است. بنابراین می توان گفت دسترسی به جامعه وسیعی از مخاطبان و قابلیت کسب درآمد قابل توجه از یوتیوب به ریسک های آن می ارزد و این پلتفرم می تواند منبع خوبی برای تبدیل ویدئو به پول نقد باشد. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد. در پایان باید به شما بگوییم اگر بدنبال کسب درامد از هر پلتفرمی هستید، ابتدا باید اموزش ببینید و مهارت های لازم را فرابگیرید، ما در وبلاگ ردی استودیو مقاله ای را به عنوان اموزش کسب درامد از یوتیوب تهیه کردیم که به شما از 0 تا 100 را اموزش می دهد، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

سوالات متداول

درآمد یک یوتیوبر با ۱ میلیون سابسکرایب چقدر است؟

یک یوتیوبر متوسط با 1 میلیون مشترک معمولاً سالانه 60000 دلار درآمد دارد. عواملی مانند تعامل، نوع محتوا و سایر جریان‌های درآمد نیز ممکن است بر درآمد شما تأثیر بگذارد.

درآمد یک یوتیوبر با 100000 سابسکرایب چقدر است؟

یک یوتیوب‌بر متوسط با 100 هزار مشترک می‌تواند به ازای هر ویدیوی اسپانسر شدن 12000 دلار یا بیشتر درآمد داشته باشد.

یوتیوبرها بطور کلی چقدر درآمد دارند؟

یوتیوب‌برهایی که یوتیوب را شغل تمام وقت خود انتخاب کرده‌اند، معمولاً با چندین جریان درآمد کسب درآمد می‌کنند. یوتیوبری که در هر ویدیو 100000 بازدید داشته باشد، می تواند به راحتی 100 تا 200 دلار برای هر ویدیو از Adsense کسب کند و با RPM بالا، برخی ممکن است 1500 دلار یا بیشتر در هر ویدیو کسب کنند.

درآمد کاربران یوتیوب در سال 2021 چقدر است؟

نرخ‌های واقعی پرداخت‌شده توسط تبلیغ‌کنندگان متفاوت است، اما معمولاً بین 0.10 تا 0.30 دلار در هر بازدید و به طور متوسط حدود 0.18 دلار در هر بازدید متغیر است. میانگین کانال یوتیوب به ازای هر 1000 بازدید تبلیغاتی حدود 18 دلار دریافت می کند. این مبلغ به ازای هر 1000 بازدید ویدیویی حدود 3 تا 5 دلار است.

برای کسب درامد از یوتیوب به صورت دلاری باید کانال فارسی بزنیم یا انگلیسی؟

داشتن کانال‌های انگلیسی‌ زبان نسبت به کانال فارسی مزیت‌های بیشتری دارد. به هر حال تعداد افراد انگلیسی زبان در سرتاسر جهان بیشتر است.از طرفی بسیاری از افراد انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد می‌گیرند. بنابراین داشتن یک کانال انگلیسی زبان فضای رقابتی باز تری را برای شما ایجاد می‌کند و شانس دیده شدن شما بیشتر خواهد شد. اما باید توجه داشته باشید که لازمه داشتن یک کانال انگلیسی موفق، تسلط شما به زبان انگلیسی است. اگر از این توانایی برخوردار نیستید به این موضوع فکر نکنید.

از طرف دیگر اگر به کانال یوتیوب افراد موفق انگلیسی زبان سر بزنید ،خواهید دید که  کیفیت ویدئوها به شکل قابل توجهی بالاست. بنابراین شما باید با افراد توانمندتری رقابت کنید تا دیده شوید. با توجه به محبوبیت زیاد یوتیوب در میان انگلیسی زبان‌ها، محتواهای متعددی با زبان انگلیسی تولید می‌شوند. بنابراین   کانال‌های یوتیوب انگلیسی معمولاً بسیار تخصصی هستند و اگر محتوای خیلی تخصصی دارید راه اندازی آنها به شما توصیه می‌شود.

شما می‌توانید با تولید محتوای خوب فارسی هم از یوتیوب درآمد داشته باشید. همین الان کانال‌های موفق فارسی زبان هستند که حتی تا ۵۰ دلار درآمد روزانه دارند. یوتیوب فارسی مثل یک زمین خالی آماده کشت است. از آنجایی که مخاطبان فارسی زبان کمتر در این شبکه اجتماعی فعالیت دارند، حتی محتواهای غیرتخصصی یا ویدیوهایی با کیفیت پایین تر نیز امکان دیده شدن بیشتری خواهد داشت.

فقط توجه داشته باشید که داشتن یک کانال با دو زبان فارسی و انگلیسی اصلا مطلوب نیست. چون یوتیوب نوتیفیکیشن‌های خود را بر اساس زبان ارسال نمی‌کند. پس وقتی شما محتوای فارسی و انگلیسی را به صورت ترکیبی تولید می‌کنید، نوتیفیکیشن تمام محتواهای شما برای مخاطبان انگلیسی زبان و فارسی زبان ارسال می‌شود، در نتیجه مخاطب شما دچار کلافگی شده و احتمالاً شما را  ان‌سابسکرایب می‌کند.

تمرکز خود را روی یک زبان بگذارید و بر همین اساس محتوا تولید کنید.

آیا تایید حساب گوگل ادسنس از ایران امکان پذیر است؟

برای تایید حساب گوگل ادسنس از ایران باید از برخی از شرکت‌های واسط پرداختهای ارزی کمک بگیرید. اما مشکل اینجاست که این حسابهای کاربری توسط همان شرکت و به نام آنها ثبت می‌شود. بنابراین شما هیچگونه تضمین قانونی برای دریافت پول خود ندارید و اگر شرکت موردنظر معتبر و قابل اعتماد نباشد، می‌تواند به سادگی پولتان را ندهد. بنابراین اگر می‌خواهید حساب گوگل ادسنس را از ایران تایید کنید باید افراد با اعتباری را پیدا کنید که صددرصد به آنها مطمئن باشید. چون از نظر قانونی هیچ  تضمینی برای گرفتن حق خود ندارید.

آیا برای افزایش دنبال کنندگان کانالم می‌توانم از سابسکرایب فیک استفاده کنم؟

یوتیوب بازدید و سابسکرایب فیک را به سادگی تشخیص می‌دهد بنابراین حتی اگر کانال شما برای کسب درآمد هم ساخته نشده، این کار را انجام ندهید. چون به سرعت توسط الگوریتم یوتیوب شناسایی می‌شوید.  و تمام زحمات شما یک شبه از دست خواهد رفت. بنابراین خرید سابسکرایب فیک نه تنها به شما کمکی نمی‌کند، بلکه نتیجه‌ی عکس به دنبال خواهد داشت.

اگر کسی را در خارج از کشور نداشته باشم باز هم می توانم از یوتیوب درآمد داشته باشم؟

داشتن درآمد مستقیم از یوتیوب ملزم به داشتن حساب‌های بین‌المللی مثل PayPal است. بنابراین اگر شما شخص مورد اطمینانی را در خارج از کشور ندارید، برای ارئه‌ی شماره حساب به مشکل برمی‌خورید. اما می‌توانید به راحتی از روش درآمد غیر مستقیم از یوتیوب درآمد کسب کنید. بنابراین توصیه می‌شود که در صورت نداشتن یک فرد قابل اطمینان در خارج از کشور از روش‌های درآمد مستقیم یوتیوب استفاده نکنید. چون مشکلات جانبی آن بسیار بیشتر از درآمدی که است که کسب می‌کنید.

چه عواملی در افزایش درآمد من تاثیر دارد؟

یوتیوب درآمد شما را بر اساس استقبالی که از ویدئوهای‌های به اشتراک گذاشته‌تان شده، محاسبه می‌کند. بنابراین تعداد بازدید از ویدئو، تعداد افرادی که در کانال شما عضو هستند، تعداد به اشتراک گذاری ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی مختلف مثل لینکدین و توییتر، تعداد کامنت‌ها و لایک‌ها همگی در افزایش درآمد شما موثرند.