کمپین‌های تبلیغاتی باعث برندینگ و به‌یادماندن اسم شرکت‌ها می‌شود. معمولا در کمپین‌ تبلیغاتی دیجیتال مخاطبان را برای انجام یک کار (Call To Action) دعوت می‌کنند. همچنین با اجرای یک کمپین شما به برند خودتان هویت، شخصیت و احساسات می‌بخشید.  کمپین‌های بازاریابی دیجیتال نیز تقریبا همین کار را انجام می‌دهند؛ اما این دو تفاوت‌های بسیار کوچکی باهم دارند. در ادامه با کمپین بازاریابی بیشتر آشنا خواهید شد.

کمپین بازاریابی دیجیتال چیست؟

زمانی که یک شرکت خاص با استفاده از استراتژی و برنامه‌ریزی تلاش کند تا یک محصول/خدمت جدید را به مشتریان معرفی کند، درواقع در حال استفاده از یک کمپین بازاریابی است. همان‌طوری که متوجه شدید هدف از کمپین‌های بازاریابی رسیدن به مشتری‌های جدید است، این کار می‌تواند از طریق ایمیل، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغاتی چاپی، تبلیغاتی رادیو، شبکه‌های اجتماعی و با توجه به مخاطب شما توسط ابزار دیگری انجام شود.

کمپین‌های بازاریابی دیجیتال همه مسائل بازاریابی یک مجموعه را در بر نخواهد گرفت، به‌عبارت‌دیگر تمام فعالیت‌های بازاریابی یک مجموعه به کمپین‌ها ختم نمی‌شود. در حقیقت کلمه کمپین به معنی یک سری عملیات متصل شده به هم برای ایجاد یک هدف و نتیجه خاص است. به همین دلیل است که شما اسم کمپین را در دوران انتخابات زیاد می‌شنوید.

کمپین‌های بازاریابی از یک موضوع ثابت پیروی می‌کنند و یک هدف خاص دارند. هر تبلیغی که می‌بینید یا می‌شنوید ممکن است یک کمپین بازاریابی نباشد، برای مثال اگر بیلبورد یک برند را در خیابان دیدید، در اینستاگرام تبلیغات آن را برند را دیدید و قبل از شروع فیلم موردعلاقه‌تان باز هم تبلیغات همان برند پخش شد که در همه این تبلیغات فقط به یک کالا یا خدمات خاص اشاره می‌شود، قطعا شما دارید از یک کمپین بازاریابی دیدن می‌کنید.

احتمالا نام کمپین را هم برای بازاریابی و هم برای تبلیغات شنیده‌اید. آیا می‌دانید این دو باهم چه فرقی دارند؟

تفاوت کمپین تبلیغاتی و کمپین بازاریابی

تبلیغات بخشی از بازاریابی است. بازاریابی یعنی یک شرکت قصد دارد چگونه آگاهی از نام تجاری خود را افزایش داده و مشتریان را متقاعد به خرید سازد، درحالی‌ که تبلیغات به معنی ایجاد پیام‌های قانع‌کننده در مورد اهداف گفته‌ شده است.

کمپین تبلیغاتی یک بخش از استراتژی بزرگ‌تر کمپین بازاریابی است؛ مثلا اگر یک برند در مورد عرضه محصول جدید خود تبلیغات کند، این تبلیغات فقط یک زیرمجموعه از بازاریابی آن محصول جدید است. بازاریابی می‌تواند شامل ارسال ایمیل، تبلیغات در اینستاگرام و یا هر چیز دیگری باشد.

بنابراین همه کمپین‌ها متمرکز هستند و در جهت ایجاد یک نتیجه خاص تلاش می‌کنند. کمپین‌های بازاریابی دیجیتال در حرف خیلی ساده هستند و ممکن است روی کاغذ خیلی عالی جواب دهند؛ اما تا حد خیلی زیادی کار دارند. برای آنکه متوجه شوید که چگونه باید یک کمپین موفق ایجاد کنید ادامه مقاله را بخوانید.

طراحی یک کمپین فروش موفق

ایجاد یک کمپین کامل و بزرگ ممکن است کمی پیچیده باشد، اما روند آن کاملا ساده است. نکته‌ای که در اینجا باید بدانید این است که برنامه‌ریزی به‌اندازه تبلیغات خلاقانه و… مهم است (حتی شاید هم بیشتر). ما در ادامه این مقاله چند سوال برای شما مطرح کردیم که با پاسخ به آن‌ها می‌توانید یک کمپین موفق را تضمین کنید. فقط تا قبل از اینکه به سوال‌های هر بخش پاسخ ندادید به‌هیچ‌وجه سوال بعدی را نخوانید!

مرحله بازاریابی برای کمپین شما بسیار مهم است. همین برنامه‌ریزی‌ها می‌تواند سرنوشت کمپین و سود کسب‌وکار شما را مشخص کند.

1- هدف کمپین شما چیست؟

ساده پاسخ بدهید. چرا این کمپین را اجرا می‌کنید؟ دوست دارید این کمپین برای کسب‌وکار شما چه نتیجه‌ای داشته باشد؟ اگر در تعیین هدفتان مشکلی دارید به نمونه‌های زیر نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که دقیقا منظور ما چیست:

 • قصد دارم یک محصول یا خدمت جدید را تبلیغ کنم.
 • قصد دارم آگاهی از برند را افزایش بدم (برندینگ).
 • قصد دارم بازخورد مشتری را بسنجم.
 • قصد دارم کسب درآمد کنم.
 • قصد دارم تعامل با کاربر رو افزایش بدم.
 • قصد دارم یک رویداد  تبلیغ کنم.

ممکن است اهداف شما از این لیست خارج باشد، اما ما سعی کردیم متداول‌ترین اهداف رو در اینجا برای شما بنویسیم.

هدفی که انتخاب می‌کنید باید خاص، قابل‌اندازه‌گیری، مرتبط با کسب‌وکار شما، قابل‌اجرا و در یک چهارچوب مشخص باشد؛ برای مثال ما قصد داریم در اینستاگرام هشتگی راه‌اندازی کنیم و از ۱۰۰ مشتری عکس محصولاتمان رو جمع‌آوری کنیم.

هدف این کمپین کاملا مشخص، قابل‌اجرا توسط اینستاگرام و به‌اندازه ۱۰۰ مشتری است. ممکن است برنامه‌ریزی این موارد برای کمپین شما کمی سخت و دشوار باشد، اما باور کنید به همان اندازه‌ای که روی آن‌ وقت می‌گذارید نتیجه‌بخش خواهد بود.

2- کمپین‌تان را چگونه تحلیل می‌کنید؟

با توجه به کمپینی که برنامه‌ریزی کرده‌اید پاسخ به این سوال متفاوت است؛ مثلا می‌توانید با تعداد ایمیل‌های بازدید شده، نرخ بازدید از یک صفحه، نرخ خرید محصول و… به این سوال پاسخ بدهید.

اما اگر بخواهیم دقیق‌تر به این موضوع نگاه کنیم پاسخ شما به این سوال باید با توجه به اهداف کمپینتان باشد، ما در ادامه چند مثال برای شما آورده‌ایم:

 • برای تبلیغ محصول یا خدمت جدید: پیش‌خرید، فروش (مشتری‌های قدیمی)، فروش (مشتری‌های جدید).
 • افزایش آگاهی از برند: تعامل در شبکه‌های اجتماعی، اخبار رسانه‌ها در مورد شما، تعاملات مختلف دیگر.
 • بازخورد مشتری: تعامل در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت و… .
 • کسب درآمد: سود، فروش (مشتری‌های قدیمی)، فروش (مشتری‌های جدید).
 • افزایش تعامل کاربر: نرخ تعامل در ایمیل، تعامل در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت.
 • تبلیغ رویداد: فروش بلیت، تعاملات دیگر (شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و…).

اگر کمپین شما از چند کانال بازاریابی به‌طور هم‌زمان استفاده می‌کند باید فرایندی را پیدا کنید که با استفاده از آن بتوانید به دقیق‌ترین شکل کمپین‌تان را تحلیل کنید.

حال به یک سوال دیگر  فکر کنید؛ موفقیت را در چه چیزی معنی می‌کنید؟ مطمئنا رسیدن به اهدافی که قبلا در ذهنتان مشخص کردید بسیار لذت‌بخش و عالی است اما احتمال دارد که به آن اهداف نرسید. چه چیزی خارج از این اهداف برای شما موفقیت محسوب می‌شود؟ یعنی اگر به اهداف مشخص‌شده نرسیدید باید به چیزی برسید تا موفق شده باشید؟

زمانی که در حال برنامه‌ریزی برای چگونگی تجزیه‌وتحلیل کمپین خودتان هستید چند نقطه مشخص کنید؛ مثلا اگر کمپین شما باید برندتان را به ۵۰ مشتری به‌طور کامل معرفی کند، سه نقطه در اعداد ۱۰ نفر، ۲۵ نفر و ۴۰ نفر هم تنظیم کنید.

این نه‌تنها به شما و تیم‌تان یادآوری می‌کند که باید به سمت اهدافتان پیش بروید، اگر درهرصورت به هدف موردنظرتان نرسیدید می‌تواند تا حدی روحیه شما را بهتر کند.

3- مخاطب شما کیست؟

همسویی و هماهنگی شما با مخاطبتان می‌تواند هر استراتژی بازاریابی یا هر مذاکره فروش را به‌طور بسیار شگفت‌انگیزی نتیجه‌بخش سازد. همه تصمیماتی که شما در کمپین می‌گیرید، مثل نوع تبلیغات، رسانه‌ها و… به مخاطبان شما برمی‌گردند.

اولین قدم برای مشخص کردن مخاطبتان این است که بدانید در چه مرحله‌ای با کاربر سروکار دارید؟ آیا قصد دارید یک سری مشتری جدید به لیست مخاطبانتان اضافه کنید یا قصد دارید تا از مشتری‌های فعلی‌تان یک بازخورد بگیرید؟ آیا به مخاطبانی که برند شما رو می‌شناسد می‌خواهید یک محصول جدید معرفی کنید یا این افراد قرار است اسم برند شما را  برای اولین بار بشنوند؟

پیام بازاریابی شما با توجه به اینکه مخاطبان شما در مرحله آگاهی، توجه یا تصمیم‌گیری هستند متفاوت خواهد بود.

در مرحله بعدی باید علایق و نقاط درد مخاطبتان را مشخص کنید. ما چند سوال در نظر گرفته‌ایم که با پاسخ به آن‌ها می‌توانید مخاطبتان را بهتر درک کنید:

 • به‌طورکلی علاقه مخاطبان من در چیست؟ چه وب‌سایت‌ها یا مجلاتی رو می‌خوانند؟ چه برنامه‌های تلویزیونی را مشاهده می‌کنند؟ اوقات فراغتشان را چگونه می‌گذرانند؟
 • مخاطبان من در کجا آنلاین می‌شوند؟ آن‌ها برای چه اهدافی از اینستاگرام، یوتیوب و… استفاده می‌کنند؟ آیا از این نرم‌افزارها استفاده تجاری دارند یا فقط در آن‌ها تفریح می‌کنند؟
 • چه نوع محتوایی موردتوجه مخاطب من قرار می‌گیرد؟ آیا مخاطب من به پیشنهاد مستقیم فروش پاسخ می‌دهد یا ترجیح آن این است تا پیشنهاد در قالب یک محتوای طنز بیان شود؟ آن‌ها چه فرهنگ خاصی دارند؟
 • آن‌ها چه مشکلی دارند که محصول/خدمت من می‌تواند آن از بین ببرد؟

پاسخ به این سوال‌ها می‌تواند کمپین بازاریابی دیجیتال شما را تا حد خوبی پیش ببرد؛ اما ممکن است کمپین شما به نحوی برنامه‌ریزی‌ شده باشد که نیاز به پرسش‌و‌پاسخ بیشتری باشد.

4- چگونه کمپین بازاریابی را ایجاد می‌کنید؟

حال وقت آن رسید است که راجع به خود کمپین صحبت کنیم. در حال حاضر شما می‌دانید که هدفتان چیست، چگونه کمپینتان را اندازه‌گیری می‌کنید و چه کسی را قرار است هدفتان قرار دهید. حال باید به معنی واقعی کلمه راجع به کمپین صحبت کنیم.

کمپین‌های بازاریابی مثل یک برند تجاری هستند که یک ماموریت، چشم‌انداز و هویت بصری دارند. برخی از مشاغل برای اجرای یک کمپین از تیم داخلی‌شان استفاده می‌کنند. بعضی دیگر از مشاغل هم به دنبال یک نماینده می‌روند. گزینه دیگر استخدام فریلنسر یا یک پیمانکار حرفه‌ای برای ایجاد و اجرای یه کمپین است.

بسته به اهدافتان می‌توانید تصمیم بگیرید که از کدام گزینه استفاده کنید اما پیشنهاد ما استفاده از تیم داخلی‌تان است. چراکه آن تیم بسیار دقیق‌تر و بهتر اهداف شما را می‌شناسد و با شرایط آشناست.

مرحله بعدی انتخاب یک تاریخ مناسب برای شروع کمپین است. احتمالا این مرحله طولانی‌ترین مرحله کمپین خواهد بود، چراکه باید بسیار دقیق عمل کنید. شما باید تاریخی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را برای شما ایجاد کند.

5- چگونه به مخاطبان دسترسی پیدا می‌کنید؟

کمپین شما از چه مدل بازاریابی استفاده خواهد کرد؟ این موضوع بستگی به اولویت مخاطب، میزان تعامل و بودجه شما خواهد داشت.

نگاهی به کانال‌های فعلی که از طریق آن‌ها برندتان رو تبلیغ می‌کنید بیندازید. کدام‌یک از آن‌ها بهترین نتیجه را داشته‌اند؟ هزینه کدام‌یک به‌صرفه تر است؟ مشتری‌های شما بیشتر در کدام کانال هستند؟

اگرچه استفاده از چند کانال خیلی توصیه می‌شود، اما شاید بهتر باشد برند شما وارد کانال جدیدی نشود و در همان کانال‌هایی فعلی کمپین را تبلیغ کند؛ مثلا اگر برند شما در حال حاضر در سطح وب تبلیغات می‌کند شاید بهتر باشد برای کمپین از تبلیغات اینستاگرام استفاده نکند.

در بعضی از کمپین‌ها استفاده از تبلیغات چاپی هیچ معنایی نخواهد داشت؛ چراکه مخاطب‌های شما آنلاین هستند و می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها یا جاهای این‌چنینی با هزینه بسیار کمتری به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

شما باید به‌طور مدام و منظم دارایی‌های بازاریابی‌تان رو افزایش یا بهبود بدهید تا هر زمان که به سمت هر کانال تبلیغاتی رفتید بتوانید از آن استفاده کنید؛ یعنی برای مجموعه‌تان چند ویدیو، پوستر، متن معرفی و… داشته باشید.

اگر نمی‌خواهید تبلیغات خیلی محسوس و گسترده‌ای در بعضی از کانال‌ها داشته باشید، می‌توانید اشاره‌های کوچکی به کمپین بازاریابی دیجیتال داشته باشید؛ مثلا بایو اینستاگرامتان رو عوض کنید، بالای هدر وب‌سایتتان یک اعلامیه ایجاد کنید، در پست‌های وبلاگتان متن تبلیغاتی بنویسید و… .


اگر به دنبال جذب مشتری هستید در این مقاله با 10 تکنیک کاربردی می توانید آشنا شوید:

تکنیک های جذب مشتری آنلاین


6- زمان‌بندی‌تان چگونه است؟

در مرحله‌های پیش مشخص کردید که تاریخ شروع کمپین بازاریابی شما چه روزی است؛ اما حالا باید به‌طور جزئی برای هر تبلیغی که قرار است انجام شود زمان‌بندی کنید.

در ابتدا یک جدول زمانی ایجاد کنید. تاریخ شروع کمپین و مهلت زمان تبلیغات را مشخص کنید. زمانی که این موارد مشخص شود می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

در مرحله بعدی لازم است تا نگاهی به موارد تبلیغاتی‌تان بیندازید. قرار است در کجا تبلیغ کنید؟ بررسی کنید با توجه به بودجه و مهلت زمان تبلیغات می‌توانید چند بار در یک کانال تبلیغ کنید؟ برای هر کانال یک تقویم تبلیغاتی ایجاد کنید. در مورد نحوه تجزیه‌وتحلیل تبلیغات در هر کانال فکر کنید. بعد از آن لازم است همه برنامه‌ریزی‌هایتان را در یک تقویم اصلی قرار بدهید و تاریخ شروع کمپین، مهلت زمان تبلیغات و زمان‌بندی همه تبلیغات به همراه جزئیات مشخص بشوند.

اگر احساس می‌کنید که تقویم تبلیغاتی‌تان کامل است، به شما خسته نباشید می‌گوییم. تا اینجا برنامه‌ریزی کردید که چگونه کمپین‌تان را به مخاطب‌ها نشان دهید.  آیا می‌دانید که چگونه باید آن‌ها را به مشتری تبدیل کنید؟ در ادامه راجع به تبدیل بازدیدکننده به مشتری صحبت خواهیم کرد.

7- افزایش نرخ تبدیل

همان‌طوری که قبلا هم ذکر کردیم کمپین به معنی یک سری عملیات به هم متصل است. الان به مهم‌ترین بحث رسیده‌ایم، چگونه بازدیدکننده‌ها را به مشتری تبدیل کنیم؟ همه این‌کارها برای این است که ما به یک نتیجه خاص برسیم.

حتی اگر کمپین‌تان تا اینجا بسیار عالی برنامه‌ریزی‌شده باشد، بازهم باید توجه ویژه‌ای به (Call To Action) داشته باشید. بهتر است یک‌بار دیگر هدفتان را با خودتان تکرار کنید. ما در ابتدای مقاله ذکر کردیم هدفمان دریافت تصاویر محصولاتمان از ۱۰۰ مشتری است و این کار را از طریق اینستاگرام انجام می‌دهیم.

 

 • Call To Action

با توجه به هدفی که دارید Call To Action شما متفاوت است. این اصطلاح به معنی کاری است که کاربر باید انجام دهد؛ مثلا اگر شما قصد فروش یک محصول دارید Call To Action شما دکمه خرید است. مخاطبان شما به‌راحتی از CTA استفاده نمی‌کنند، شما باید آن‌ها را متقاعد کنید که اگر این کار را انجام دهند چه سودی برایشان خواهد داشت.

 • صفحات فرود

صفحات فرود یک صفحه خاص از وب‌سایت شما است که برای کمپین بازاریابی‌تان طراحی‌شده است. در این صفحه که باید یک طراحی بسیار زیبا و کاربرند پسند داشته باشد  فقط و فقط باید راجع به کمپین‌تان صحبت کنید. صفحه فرود شما باید دارای مزایای خوبی برای مخاطبتان باشد، این ارزش‌های ویژه را طوری بیان کنید که مطمئن شوید کاربر آن‌ها را درک کرده است. المان‌های صفحه فرود معمولا شامل متن، ویدیو، تصویر و آیکون شبکه‌های اجتماعی است.


روش های بهینه سازی لندینگ پیج را می توانید در این مقاله مطالعه کنید:

روش های بهینه سازی لندینگ پیج


 • فرم‌ها

فرم‌ها برای همه کمپین‌ها جواب نمی‌دهند اما می‌تواند اطلاعات خوبی از بازدیدکننده به شما ارائه بدهد؛ مثلا برای پیش‌خرید محصول، یک پیشنهاد رایگان یا هر چیز دیگر‌ی می‌توانید از فرم‌ها استفاده کنید.

به مخاطبتان یک پیشنهاد جذاب ارائه بدهید و از او بخواهید در ازای دریافت پیشنهاد فرم را تکمیل کند. فرم شما حداقل باید شامل نام، آدرس ایمیل و شماره تلفن باشد. بعد از پر کردن فرم شما می‌توانید هرکدام از این مخاطبان را به مشتری‌ تبدیل کنید.

8- تجزیه ‌و تحلیل

باید بدانید که هر کانال تبلیغاتی را چگونه تجزیه‌وتحلیل کنید. با توجه به هدف کمپینتان معیارها متفاوت است؛ اما زمانی که هدف شما از یک کمپین فروش محصول بوده است، اگر صرفا ترافیک وب‌سایت شما افزایش پیدا کرده شما در کمپینتان چندان موفق نبودید چراکه به هدفتان نرسیدید. در ادامه ما چند معیار رایج رو برایتان آورده‌ایم:

 • معیارهای تحلیل ایمیل
 • نرخ کلیک
 • نرخ پرش
 • نرخ تبدیل

معیارهای تبلیغات در شبکه اجتماعی (اگر پولی پرداخت کردید)

 • نرخ کلیک
 • نرخ تبدیل
 • هزینه هر کلیک
 • هزینه هر تبدیل

معیارهای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی (پیج خودتان)

 • تعداد لایک و اشتراک‌گذاری محتوا
 • تعداد کامنت‌ها
 • تغییرات دنبال کننده‌ها
 • نرخ کلیک

معیارهای وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده تبلیغات

 • هزینه هر هزار تبلیغ
 • نرخ کلیک
 • نرخ تبدیل
 • هزینه هر تبدیل

معیارهای محتوا

 • نرخ کلیک
 • نرخ پرش
 • میانگین ماندن در صفحه
 • مقدار اسکرول صفحه توسط کاربران
 • نرخ تبدیل

بررسی این معیارها می‌تواند به شما کمک کند که کمپینتان رو بسیار دقیق ارزیابی کند. این مرحله پایان برنامه‌ریزی کمپین است. مراحل بعدی در مورد بعد اقدامات از اتمام کمپین است.

9- آیا کمپین شما نتیجه‌بخش بوده است؟

با توجه به هدفی که داشتید باید بسنجید که چه مقدار به هدفتان رسیده‌اید. اگر از چیزی که انتظار داشتید، فراتر رفته‌اید که واقعا عالی است در غیر این صورت باید بررسی کنید که کجا اشتباه کردید.

10- از داده‌های کمپین استفاده کنید

هر کمپینی بازاریابی که برگزار می‌کنید تا حد زیادی به برندینگ شما کمک خواهد کرد. هر کمپین داده‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها داده‌های کاربران است. این کاربران خیلی خوب مجموعه شما را می‌شناسند، بنابراین این فرصت را دارید تا محصولات یا خدمات بیشتری به آن‌ها ارائه کنید.

در این مقاله در ۱۰ قدم یاد گرفتید که چگونه یک کمپین بازاریابی برنامه‌ریزی، اجرا و تحلیل کنید. امیدواریم بتوانید از طریق این فرمول کمپین‌های موفقی را ایجاد کنید. راستی شما از چه طریقی کمپینتان را تبلیغ می‌کنید؟