ارتباط با ما
09392116387

مهم‌ترین جریان‌های فناورانه در حوزه سلامت در سال ۲۰۲۴

طبق گزارش هاروارد بیزینس ریویو، صنعت مراقبت‌های بهداشتی کمترین رشد بهره‌وری نیروی کار را دارد. این مقدار سه برابر کمتر از میانگین ارزش ایالات متحده در صنایع مختلف است. این موضوع سرعت پایین پذیرش فناوری در این صنعت را که یکی از دلایل عملکرد ضعیف نیروی کار تلقی می‌شود، را نشان می‌دهد.

در دنیای امروز، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به سرعت فناوری‌های جدید را در تلاش هستند برای بهبود عملکرد، دستیابی به نتایج بهتر برای بیمار و کاهش تعداد خطاها اتخاذ کنند. از این‌رو در این گزارش روندهای برتر صنعت مراقبت های بهداشتی در سال ۲۰۲۴ اراپه شده است که بر اساس نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) مرتب شده‌اند. این آمار و جریان‌های فناوری نشان می‌دهد؛ چه فناوری هایی آینده‌ی حوزه سلامت را شکل خواهند داد و در آینده چه انتظاراتی می‌توان داشت.

کارکرد هوش مصنوعی در حوزه سلامت ۲۰۲۴، با نرخ رشد ۳۷.۵٪

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) روند رو به رشد مراقبت های بهداشتی است. فناوری ها فرصتی را برای تجزیه و تحلیل مجموعه داده های بزرگ از داده های بیمار برای به دست آوردن بینش پیش بینی می کنند.

کاربرد هوش مصنوعی در سلامتکاربرد هوش مصنوعی در سلامت
کاربردهای هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ در حوزه مراقبت‌های سلامت

مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی و ML در مراقبت های بهداشتی عبارتند از:

 • تشخیص بیماری
 • تجزیه و تحلیل تصویر پزشکی
 • تجزیه و تحلیل پیش بینی
 • پردازش زبان طبیعی
 • کشیدن کشف

طبق آمار بهداشت و درمان سال ۲۰۲۴ انتظار می‌رود بازار مراقبت های بهداشتی هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ به ۲۰۸.۲ میلیارد دلار در نرخ رشد سالانه مرکب ۳۷.۵ درصد برسد. بیشترین سهم از بازار به آمریکای شمالی اختصاص دارد و یعنی ۵۸ درصد از این سهم را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارشی که توسط متخصصی از McKinsey & Company و دانشگاه هاروارد تهیه شده است، مفهوم هوش مصنوعی می تواند سالانه ۳۶۰ میلیارد دلار صرفه جویی کند که ۱۰ درصد از هزینه های صنعت مراقبت های بهداشتی را تشکیل می دهد.

مرکز تحقیقات پیو بیان می کند که 65 درصد از بزرگسالان آمریکایی می خواهند از هوش مصنوعی برای غربالگری سرطان استفاده شود. ۳۸ درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که با استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی می توان به نتایج بهتری در مراقبت های بهداشتی دست یافت.

طبق گزارش International Health، استفاده از ابزارهای مجهز به هوش مصنوعی می تواند به طور متوسط به افزایش بهره وری کارکنان مراقبت های بهداشتی تا ۴۰درصد کمک کند. Statista می گوید که ۱/۵ از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قبلاً استفاده از مدل هوش مصنوعی را در جریان کاری خود به کار گرفته‌اند.

جایگاه فناوری بلاک‌چین در سیستم سلامت ۲۰۲۴، نرخ رشد ۳۴٪

بلاک چین فرصت ایجاد سوابق ایمن را فراهم می‌کند و امنیت کلی را افزایش می دهد. بالاترین امنیت توسط معماری سیستم‌های دارای بلاک چین که به شبکه غیرمتمرکز رایانه‌ها متکی هستند، تضمین می‌شود.

با استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می توانند موارد زیر را فعال کنند:

 •  سوابق الکترونیک سلامت
 • شفافیت زنجیره تامین
 • یکپارچگی داده های پزشکی
 • معاملات امن
 • ادعاهای تقلب را به حداقل رساند

آمارهای مربوط به روند مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۴ می‌گویند که سهم بازار تا سال ۲۰۳۲ با CAGR  ٪۳۴ به ۱۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

بینش های به اشتراک گذاشته شده توسط Statista می گوید که ۳۹.۵٪ از فروشندگان مراقبت های بهداشتی قبلاً از فناوری های مبتنی بر بلاک چین استفاده کرده اند. انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵، ۵۵ درصد از فناوری های مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند.

طبق تحقیقات BIS، انتظار می‌رود این صنعت با استفاده از بلاک چین در مراقبت‌های بهداشتی سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار صرفه‌جویی کند تا تعداد موارد تقلب و نقض داده‌ها را کاهش دهد.

بلاک‌چین در حفظ اطلاعات بیمارانبلاک‌چین در حفظ اطلاعات بیماران
کاربرد بلاک‌چین در سیستم سلامت (عدم افشای اطلاعات بیماران)

فناوری اینترنت اشیای پزشکی در سال ۲۰۲۴ – با نرخ CAGR ۲۹.۵٪

اصطلاح اینترنت اشیاء پزشکی (IoMT) تجهیزات پزشکی متصل به یک سیستم را با استفاده از شبکه تعریف می کند. دستگاه های IoMT برای نظارت از راه دور بیمار و انتقال داده ها مفید هستند.

مهمترین انواع دستگاه هایی که می توانند به زیرساخت IoMT متصل شوند عبارتند از:

 • پوشیدنی ها
 • دستگاه های کاشتنی
 • وسایل پزشکی ثابت
 • حسگرها
 • دستگاه های بهداشتی خانه هوشمند

 

اینترنت اشیا و سلامتاینترنت اشیا و سلامت
نقش اینترنت اشیا در حوزه سلامت

بر اساس آمارها، انتظار می‌رود که بازار IoMT به عنوان یکی از روندهای برتر مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۴ به نقطه عطف ۱۸۷.۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۸ برسد. طبق تحقیقات Insider Intelligence، انتظار می‌رود ۲۵ درصد آمریکایی‌ها تا سال ۲۰۲۵ از دستگاه‌هایی استفاده کنند که داده‌های پزشکی را ردیابی، جمع‌آوری و به اشتراک می‌گذارند.

بر اساس گزارشی که توسط Deloitte تهیه شده است، بیش از ۵۰۰ میلیون دستگاه پزشکی توسط سازمان های مراقبت های بهداشتی استفاده می شود. همچنین، این گزارش رشد بازار دستگاه های IoMT را بر اساس دسته بندی در پنج سال گذشته مشخص می کند.

تجهیزات پزشکی ثابت – ۳۰۰٪ رشد

تجهیزات پزشکی کاشته شده – رشد ۳۷۰ درصدی

تجهیزات پزشکی خارجی پوشیدنی – رشد ۴۰۰ درصدی

طبق تحقیقات Frost & Sullivan، تقریباً ۱/۳ از تمام دستگاه های IoT در سازمان های مراقبت های بهداشتی مستقر هستند.

جایگاه واقعیت افزوده و واقعیت مجازی با CAGR ۲۷.۲٪

فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به ایجاد یک محیط واقعیت مجازی یا تکمیل محیط واقعی با اشیاء مجازی کمک می‌کنند. فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به طور گسترده در آموزش و آموزش پزشکی استفاده می شوند.

واقعیت افزوده و حوزه سلامت واقعیت افزوده و حوزه سلامت
نقش واقعیت افزوده و واقعیت مجاری در آموزش و خدمات حوزه سلامت

موارد استفاده برتر از این فناوری ها به شرح زیر است.

 • آموزش و یادگیری
 • نقشه برداری بدنه سه بعدی
 • درمان سلامت روان
 • خدمات پزشکی از راه دور

آمار نشان می‌دهد که اندازه بازار در سال ۲۰۲۸ به ۱۱.۳ میلیارد دلار برسد. نیمی از سهم بازار به آمریکای شمالی اختصاص دارد.

تحقیقات انجام شده توسط هاروارد بیزینس ریویو نشان می دهد که واقعیت مجازی بر روند آموزش جراح تأثیر مثبتی دارد. نتایج گروه‌های آموزش‌دیده واقعیت مجازی در مقایسه با گروه‌هایی که به‌طور سنتی آموزش دیده‌اند، در طی آمار و ارقامی ارائه شده است.

۲۳۰ درصد افزایش در نمره کل

افزایش ۲۰ درصدی عملکرد

۳۸ درصد افزایش در تعداد مراحل به درستی انجام شده

Nature تخمین می زند که بیمارستان هایی که برنامه های درمانی VR را اجرا می کنند ۷۳ دلار برای هر بیمار صرفه جویی می کنند. Frontiersin، یکی از بزرگترین ناشران تحقیقاتی، می گوید که ۸۹.۲٪ از بیماران تجربه مثبت استفاده از هدست های VR را برای اهداف مراقبت های بهداشتی گزارش کرده اند.

فناوری های پوشیدنی در مراقبت‌های بهداشتی با نرخ CAGR ۲۶.۴٪

ابزارهای پوشیدنی در مراقبت های بهداشتی به طور گسترده توسط دستگاه های هوشمند و حسگرهایی با اتصال بی سیم برای به اشتراک گذاری داده ها نشان داده می شوند. آنها داده های پزشکی را جمع آوری می کنند و آن را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در زمان واقعی به اشتراک می گذارند.

1721125692 کامیون قدیمی کیا احیا شد؛ رونمایی مدل جدید kia bongo - آژانس مدیا و مارکتینگ ردی استودیو بیشتر بخوانید: کامیون قدیمی کیا احیا شد؛ رونمایی مدل جدید Kia Bongo با قیمت ارزان

فناوری در آیتم \وشیدنی سلامتفناوری در آیتم \وشیدنی سلامت
فناوری‌های پوشیدنی مراقبت بهداشت

محبوب ترین دستگاه های پوشیدنی مراقبت های بهداشتی عبارتند از:

 •  ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندام
 • دستگاه های فشار خون
 • مانیتورهای نوار قلب
 • سمعک
 • GlobeNewswire بیان می کند که انتظار می رود بازار تا سال ۲۰۲۷ به ۱۹۵.۶ میلیارد دلار برسد.

 بر اساس نظرسنجی Deloitte، هفتاد درصد از آمریکایی ها اظهار می کنند که آیتم‌های پوشیدنی فناورانه به بهبود سلامت آنها کمک می کند. بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله تحقیقات پزشکی اینترنتی، ۳۰ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده از دستگاه های مراقبت بهداشتی پوشیدنی استفاده می کنند. علاوه بر این، تقریباً ۸۳٪ از پاسخ دهندگان مایلند داده های جمع آوری شده را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود به اشتراک بگذارند.

در نظرسنجی انجام شده توسط Delloite، دارندگان ساعت های هوشمند از دستگاه های خود برای ردیابی سلامت خود استفاده می کنند، از جمله:

۳۷٪ – برای نظارت بر سلامت قلب

۱۱٪ – برای تشخیص علائم احتمالی COVID-۱۹

۸٪ – برای نظارت بر شرایط سلامت مزمن

خدمات پزشکی از راه دور با جریان فناوری  حوزه سلامت در نرخ رشد  ۲۵.۷٪

پزشکی از راه دور، مشاوره های پزشکی از راه دور را تعریف می کند که از طریق اینترنت برگزار می شود. جلسات بهداشت از راه دور شامل مشاوره از راه دور، نظرسنجی، راهنمایی و غیره است.بر اساس آمارها، بازار دستگاه های بهداشت از راه دور با CAGR ۲۵.۷ درصد رشد می کند و انتظار می رود تا سال ۲۰۳۲ به ۵۹۰.۹ میلیارد دلار برسد.

خدمات پزشکی از راه دور خدمات پزشکی از راه دور
استفاده از فناوری و تسهیل خدمات پزشکی از راه دور

طبق گزارش McKinsey & Company، میزان استفاده از راه حل های بهداشت از راه دور در میان بیماران از ۱۱٪ به ۴۶٪ در طول شیوع COVID-19 افزایش یافته است. ۷۶ درصد از بیماران نشان دادند که احتمالاً در آینده از راه حل های بهداشت از راه دور استفاده خواهند کرد.

علاوه بر این، این تحقیق نشان می‌دهد که تقریباً یک چهارم بازدیدهای مطب مراقبت‌های بهداشتی را می‌توان به طور بالقوه با جلسات بهداشت از راه دور جایگزین کرد، این امر سلامت از راه دور را به یکی از سریع‌ترین روند رشد مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۴ تبدیل می‌کند.

بر اساس شبکه ژورنال های انجمن پزشکی آمریکا (JAMA)، فناوری های بهداشت از راه دور به بیماران کمک می کند تا به طور متوسط ۱۶۶.۷۵ دلار در هر ویزیت صرفه جویی کنند.

تحقیقات منتشر شده در ScienceDirect تخمین می زند که یک بیمار که از تله مدیسین استفاده می کند به طور متوسط ۲۴۵ دقیقه یا ۴ساعت و ۵ دقیقه در هر ویزیت صرفه جویی می کند. زمان صرفه جویی شده شامل سفر و انتظار در بیمارستان است.

تجزیه و تحلیل با Big Data، فناوری حوزه سلامت

 فرآیند تجزیه و تحلیل مجموعه داده های بزرگ برای به دست آوردن بینش، ساخت مدل های پیش‌بینی، بهینه سازی فرآیندها و غیره در دسته فناوری حوزه سلامت است. آمارهای مربوط به روند مراقبت های بهداشتی در ایالات متحده می گوید که انتظار می رود این بازار از سال ۲۰۲۳تا ۲۰۳۰، ۳.۷ برابر شود و به ۷۹۴.۰۸ میلیارد دلار برسد.

بیگ دیتا در تحلیل داده‌های سلامتبیگ دیتا در تحلیل داده‌های سلامت
نقش بیگ دیتا در تجزیه و تحلیل داده حوزه سلامت

بخش مراقبت های بهداشتی بیشترین سهم را در حجم داده های جهان دارد. نیک کولبرتسون، یکی از اعضای شورای فوربس، بیان می کند که داده های مراقبت های بهداشتی تقریباً یک سوم کل داده های جهانی را تشکیل می دهد. علاوه بر این، او پیش بینی می کند که ۳۶ درصد از کل داده های تولید شده تا سال ۲۰۲۵ به صنعت مراقبت های بهداشتی اختصاص خواهد یافت. همچنین، این تحقیق می گوید که سازمان های مراقبت های بهداشتی سالانه تقریبا ۸۰ مگابایت به ازای هر بیمار تولید می کنند.

 چگونگی تجزیه و تحلیل داده های بزرگ با بررسی موارد استفاده برتر به مراقبت های بهداشتی کمک می کند در حوزه‌های زیر قایل بررسی است.

 1. تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده
 2. مراقبت شخصی از بیمار
 3. تحقیقات بالینی
 4. پشتیبانی تصمیم

تحقیقات منتشر شده در مجله Big Data نشان می دهد که مفهوم تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می تواند به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا هزینه های خود را تا 25٪ کاهش دهند.

طبق تحقیقات کالج Regis، ۴۳٪ از سازمان های مراقبت های بهداشتی ایالات متحده تجزیه و تحلیل پیش بینی را در جریان کار خود گنجانده اند. علاوه بر این، گزارش حاکی از آن است که:

 • ۸۷ درصد از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی انتظار دارند با استفاده از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ به نتایج بهتری برای بیمار دست یابند
 • ۸۴ درصد انتظار دارند با استفاده از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ، بهتر از رقبا عمل کنند
 • ۸۵٪ تاکید می کنند که تجزیه و تحلیل داده های بزرگ در مراقبت های بهداشتی به بهبود بهره وری کمک می کند

مراقبت های بهداشتی همراه — CAGR ۲۲.۳٪

سلامت موبایل (mHealth) استفاده از دستگاه های تلفن همراه برای ارائه و دریافت خدمات پزشکی را تعریف می کند. اپلیکیشن‌های موبایل می‌توانند داده‌های پزشکی را جمع‌آوری کنند، تجزیه و تحلیل تصویر انجام دهند و جلسات پزشکی از راه دور را اجرا کنند.

انواع مختلفی از برنامه های مراقبت های بهداشتی تلفن همراه وجود دارد، از جمله:

برنامه های نوبت پزشک

برنامه های سلامت از راه دور

پورتال های بیمار

برنامه های پیام رسانی

برنامه های آموزشی

آمارهای مربوط به روند مراقبت های بهداشتی در سال ۲۰۲۴ می گوید که انتظار می رود بازار مراقبت های بهداشتی تلفن همراه تا سال ۲۰۳۰ ده برابر افزایش یابد و از آن پیشی بگیرد. Statista می گوید بیش از ۹۶۰۰۰ برنامه دیجیتالی سلامت و پزشکی در پلتفرم های Google Play و AppStore در دسترس هستند.

اطلاعات داخلی می گوید که تقریباً دو سوم بزرگسالان در ایالات متحده برنامه های mHealth را روی تلفن های هوشمند خود نصب کرده اند. همچنین، این تحقیق نشان می دهد که تقریباً ۶ نفر از هر ۱۰ کاربر اپلیکیشن mHealth روزانه از برنامه های مراقبت های بهداشتی در دستگاه های تلفن همراه خود استفاده می کنند. طبق آمار ارائه شده توسط کتابخانه ملی پزشکی، ۷۵ درصد بیمارستان ها به برنامه های تلفن همراه دسترسی دارند.

اپلیکیشن های موبایل در مراقبت های بهداشتیاپلیکیشن های موبایل در مراقبت های بهداشتی
نقش اپلیکیشن های موبایل در نقش مراقبت سلامت

تجویز و نسخه‌های الکترونیکی – CAGR ۲۱٪

تجویز الکترونیکی استفاده از ابزارها و سیستم های دیجیتالی را برای تجویز الکترونیکی داروها تعریف می کند. همچنین، راه حل‌های دیجیتال به خودکارسازی گردش کار برای کاهش بار اداری کمک می کند.

آنها فرصتی را برای پزشکان پیش بینی می کنند تا داروها را به صورت الکترونیکی تجویز کنند و درخواست ها را به داروخانه ها و سایر واحدهای توزیع کننده دارو ارسال کنند. طبق آمار، بازار نسخه‌نویسی الکترونیکی با نرخ CAGR، بیست و یک درصدی به سرعت در حال رشد است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶ به ۴ میلیارد دلار برسد.

Statista می‌گوید که بیش از ۹۴ درصد از تمام نسخه‌ها الکترونیکی هستند و این واقعیت را برجسته می‌کند که این یک روند برتر مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۴ است. طبق یک مطالعه منتشر شده در پل،  درصد از پزشکان در مقایسه با کاغذبازی، تجربیات مثبتی در استفاده از سیستم‌های نسخه‌نویسی الکترونیکی داشتند. همچنین، نشان می دهد که تجویز الکترونیکی به کاهش ۸۶ درصدی خطا کمک می کند.

مشاور HIT می گوید که تقریباً ۷۲ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می خواهند که داروها را به صورت الکترونیکی تجویز کنند.

زیرساخت ابری – CAGR ۱۷.۶٪

استفاده از زیرساخت های ابری دسترسی به راه حل های مقیاس پذیر، بسیار موثر و ایمن را برای ذخیره و پردازش داده های مراقبت های بهداشتی در مراکز داده از راه دور فراهم می کند. به طور کلی تغییرات جریان‌های فناوری در حوزه سلامت و مراقبت‌های بهداشتی در سال ۲۰۲۴، روند متفاوتی را ایجاد می‌کند و برای کاربران و فعالان این حوزه فرآیندها را تسهیل می‌بخشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید!

آژانس مدیا و مارکتینگ ردی استودیو
سبد خرید
empty basket

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.